13. Cesar Awards ceremoni

Det 13. ceremoni i César Award - også kendt som Night of César - belønne de film udgivet i 1987, blev der afholdt marts 12, 1988 i Palais des Congrès de Paris.

Det blev ledet af Miloš Forman og udsendt på Antenne 2.

Oplægsholdere og højttalere

  • Jeanne Moreau, formand for Akademiet for Motion Picture Arts and Technical
  • Miloš Forman, formand for ceremonien
  • Michel Drucker, Jane Birkin, mestre ceremoni
  • Emmanuelle beart for levering af César Award for bedste kvindelige birolle
  • Faye Dunaway, Yves Montand for levering af César Award for Bedste Instruktør
  • Candice Bergen for levering af César Award for bedste mandlige birolle
  • Johnny Hallyday, Pierre Arditi for levering af César Award for Bedste Skuespiller
  • Sabine Azema for levering af César Award for bedste kvindelige hovedrolle

Præmie liste

César Award for Bedste Film

  • Au revoir les enfants af Louis Malle
    • Le Grand Chemin Jean-Loup Hubert
    • Dreamers André Téchiné
    • Under the Sun Satans af Maurice Pialat
    • Tandem Patrice Leconte

César Award for bedste udenlandske film

  • Den sidste kejser Bernardo Bertolucci
    • Wings of Desire af Wim Wenders
    • The Untouchables Brian De Palma
    • INTERVISTA Federico Fellini
    • Mørke Eyes af Nikita Mikhalkov

César Award for Bedste Skuespiller

  • Richard Böhringer for Le Grand Chemin
    • Jean Carmet for Miss Mona
    • Gerard Depardieu for Under the Sun Satans
    • Gérard Jugnot for Tandem
    • Christophe Malavoy for trætte
    • Jean Rochefort for Tandem

César Award for bedste kvindelige hovedrolle

  • Anemone Le Grand Chemin
    • Sandrine Bonnaire i Under the Sun Satans
    • Catherine Deneuve for Agent problemer
    • Nastassja Kinski for Maladie d'amour
    • Jeanne Moreau Den Miraculé

César Award for bedste mandlige birolle

  • Jean-Claude Brialy for Dreamers
    • Tom Novembre for Agent problemer
    • Jean-Pierre Kalfon for Cry af Owl
    • Jean-Pierre Léaud i The Keufs
    • Guy Marchand for Drowning forbudt

César Award for bedste kvindelige birolle

  • Dominique Lavanant for Agent problemer
    • Anna Karina til Cayenne Palace
    • Marie Laforet for Fucking Fernand
    • Sylvie Joly Le Miraculé
    • Bernadette Lafont Masker

César Award for mest lovende skuespiller

  • Thierry Frémont for at rejse avant
    • Cris Campion til Field of Honour
    • Pascal Légitimus for øjet sorte bor
    • François Negret til Au revoir les enfants

César Award for mest lovende skuespillerinde

  • Mathilda maj for Cry af Owl
    • Anne Brochet Masker
    • Julie Delpy La Passion Béatrice
    • Sophie Renoir kærester og veninder

César Award for Bedste Instruktør

  • Louis Malle Farvel til børn
    • Jean-Loup Hubert Le Grand Chemin
    • André Téchiné for Dreamers
    • Maurice Pialat i Under the Sun Satans
    • Patrice Leconte for Tandem

César for bedste First

  • The Eye sorte øje Serge Meynard
    • Bag Sun Liria Begeja
    • Flag of Jacques Santi
    • The Red Petticoat Geneviève Lefebvre
    • Den Monk og Witch af Suzanne Schiffman

César for bedste originale manuskript eller tilpasning

  • Louis Malle Farvel til børn
    • Patrick Dewolf og Patrice Leconte for Tandem
    • Jean-Loup Hubert Le Grand Chemin
    • Eric Rohmer til kærester og veninder
    • Colo Tavernier La Passion Béatrice

César for bedste musik

  • Michel Portal for Field of Honour
    • Philippe Sarde for Dreamers
    • Gabriel Yared for Agent problemer

César Award for bedste cinematografi

  • Renato Bernard for Au revoir les enfants
    • Patrick Blossier for Miss Mona
    • Willy Kurant for Under the Sun Satans

César for bedste kostume design

  • Jacqueline Moreau for La Passion Béatrice
    • Olga Berluti De dæk krig
    • Corinne Jorry for Au revoir les enfants

César for bedste udsmykning

  • Willy Holt for Au revoir les enfants
    • Guy-Claude Francois La Passion Béatrice
    • Jean-Pierre Kohut-Svelko til intime Enemies

César bedste lyd

  • Jean-Claude Laureux, Claude Bernard Leroux og Villand for Au revoir les enfants
    • Dominique Hennequin, Jean-Louis Ughetto for Dreamers
    • Bernard Bats, Gérard Lamper til en mand i kærlighed

César for bedste redigering

  • Farvel Emmanuelle Castro for børn
    • Yann Dedet for Under the Sun Satans
    • Raymonde Guyot Le Grand Chemin

César for bedste animerede kortfilm

  • Le Petit Cirque af alle farverne af Jacques-Rémy Girerd
    • Transatlantiske Bruce Krebs

César for bedste korte fiktionsfilm

  • Kvindelige tilstedeværelse af Éric rochant
    • Ifølge Maria Jean-Claude Robert
    • Andragende af Jean-Louis Comolli

César for bedste korte dokumentar

  • Sommeren mistede Dominique Theron
    • For en håndfuld Kurus Christian Raimbaud, Gilbert Augerau

César for bedste plakat

  • Stéphane Bielikoff for Tandem
    • Philippe Lemoine til The Last Emperor
    • Benjamin Baltimore, Luc Roux Under the Sun Satans
    • Philippe Lemoine En mand i kærlighed

Honorary César

  • Serge Silberman

Tribute

  • Charles Chaplin for 10-årsdagen for hans død
  • Lino Ventura