16. Ceremony Critics "Choice Movie Awards

Det 16. ceremoni kritikerne 'Choice Movie Awards, forelagt af Broadcast Film Critics Association, blev afholdt 14. januar 2011 og belønnes film i 2010.

Præmie liste

Bedste film

  • The Social Network
    • 127 timer
    • Black Swan
    • Kongens store tale
    • The Fighter
    • Inception
    • The Town
    • Toy Story 3
    • True Grit
    • Winters Bone

Bedste Skuespiller

  • Colin Firth i rollen som kong George VI i Kongens store tale
    • Jeff Bridges til rollen som Marshal Reuben J. Cogburn i True Grit
    • Robert Duvall til rollen som Felix Bush i Get Low
    • Jesse Eisenberg i rollen som Mark Zuckerberg i The Social Network
    • James Franco til rollen som Aron Ralston i 127 timer
    • Ryan Gosling til rollen som Dean Pereira i Blue Valentine

Bedste Kvindelige Skuespiller

  • Natalie Portman til rollen som Nina Sayers i Black Swan
    • Annette Bening til rollen som Nic i okay, The Kids Are All Right
    • Nicole Kidman i rollen som Becca Corbett i Rabbit Hole
    • Jennifer Lawrence til rollen som Ree Dolly i Winters Bone
    • Noomi Rapace til rollen som Salander i Millennium
    • Michelle Williams til rollen som Cindy i Blue Valentine

Bedste skuespiller i en birolle

  • Christian Bale til rollen som Dickie Eklund i The Fighter
    • Andrew Garfield i rollen som Eduardo Saverin i The Social Network
    • Jeremy Renner til rollen som James Coughlin i byen
    • Sam Rockwell til rollen som Kenny Waters i Conviction
    • Mark Ruffalo til rollen som Paulus i okay, The Kids Are All Right
    • Geoffrey Rush til rollen som Lionel Logue i Kongens store tale

Bedste kvindelige hovedrolle i en støttende rolle

  • Melissa Leo til rollen som Alice i The Fighter
    • Amy Adams til rollen som Charlene Fleming i The Fighter
    • Helena Bonham Carter til rollen som Elizabeth Bowes-Lyon i Kongens store tale
    • Mila Kunis til rollen som Lily i Black Swan
    • Hailee Steinfeld til rollen som Mattie Ross i True Grit
    • Jacki Weaver til rollen som Janine "Smurf" Cody i dyreriget

Bedste håb

  • Hailee Steinfeld til rollen som Mattie Ross i True Grit
    • Elle Fanning til rollen som Cleo i Somewhere
    • Jennifer Lawrence til rollen som Ree Dolly i Winters Bone
    • Chloe Moretz til rollen som Abby i Let Me In og til rollen som Hit-Girl i Kick-Ass
    • Kodi Smit-McPhee til rollen som Owen i Let Me In

Bedre fordeling

  • The Fighter
    • Forhåbentlig The Kids Are All Right
    • Kongens store tale
    • The Social Network
    • The Town

Bedste Instruktør

  • David Fincher til The Social Network
    • Darren Aronofsky for Black Swan
    • Danny Boyle til 127 timer
    • Coen-brødrene til True Grit
    • Tom Hooper for Kongens store tale
    • Christopher Nolan for Inception

Bedste originale manuskript

  • Kongens store tale - David Seidler
    • Endnu et år - Mike Leigh
    • Black Swan - Mark Heyman, Andres Heinz og John J. McLaughlin
    • The Fighter - Scott Silver, Paul Tamasy og Eric Johnson
    • Inception - Christopher Nolan
    • Forhåbentlig The Kids Are All Right - Lisa Cholodenko og Stuart Blumberg

Bedst filmatisering

  • The Social Network - Aaron Sorkin
    • 127 timer - Danny Boyle og Simon Beaufoy
    • The Town - Ben Affleck, Peter Craig og Sheldon Turner
    • Toy Story 3 - Michael Arndt
    • True Grit - Coen-brødrene
    • Winters Bone - Debra Granik og Anne Rosellini

Bedste fotografering

  • Inception
    • 127 timer
    • Black Swan
    • Kongens store tale
    • True Grit

Bedste Art Direction

  • Inception
    • Alice i Eventyrland
    • Black Swan
    • Kongens store tale
    • True Grit

Bedste redigering

  • Inception
    • 127 timer
    • Black Swan
    • The Social Network

Bedste Kostume

  • Alice i Eventyrland
    • Black Swan
    • Kongens store tale
    • True Grit

Bedste Makeup

  • Alice i Eventyrland
    • Black Swan
    • Harry Potter og Dødsregalierne - Del 1
    • True Grit

Bedste Special Effects

  • Inception
    • Alice i Eventyrland
    • Harry Potter og Dødsregalierne - Del 1
    • Tron: Legacy

Bedste lyd

  • Inception
    • 127 timer
    • Black Swan
    • The Social Network
    • Toy Story 3

Bedste Udenlandske Film

  • • Millennium Sverige
    • • Biutiful Mexico / Spanien
    • • Amore Italien

Bedste actionfilm

  • Inception
    • Kick-Ass
    • Rød
    • The Town
    • Unstoppable

Bedste Komedie

  • Easy A
    • Amerikansk Trip
    • Date Night
    • Cyrus
    • Jeg elsker dig Phillip Morris
    • The Other Guys

Bedste Animerede Film

  • Toy Story 3
    • Dragons
    • Illusionisten
    • Mig Despicable
    • Rapunzel

Bedste Dokumentar

  • Venter på Superman
    • Gøre væggen!
    • Inside Job
    • Restrepo
    • Joan Rivers: et stykke arbejde
    • Den Tillman Story

Bedste tv-film

  • The Pacific
    • Temple Grandin
    • Sandheden om Jack

Bedste Originale Sang

  • "Hvis jeg Rise" - 127 timer
    • "Jeg ser lyset" - Tangled
    • "Shine" - Waiting for Superman
    • "We Belong Together" - Toy Story 3
    • "Du har ikke set det sidste til mig" - Burlesque

Bedste komponist

  • The Social Network - Trent Reznor og Atticus Ross
    • Black Swan - A.r. Rahman
    • Kongens store tale - Alexandre Desplat
    • Inception - Hans Zimmer
    • True Grit - Carter Burwell

Joel Siegel Award

  • Matt Damon

Awards og flere nomineringer

Flere nomineringer

Flere priser

Forrige artikel 280-serien Renfe
Næste artikel 1993 Cannes Film Festival