1946 Cannes Film Festival

Den første udgave af International Film Festival, mere almindeligt kendt som Cannes Film Festival, der blev afholdt fra den 20. september til at 5 oktober, 1946.

Præmie liste

  • Grand Prize: Jorden bliver rød Bodil Ipsen
  • Grand Prize: The Lost Weekend, også med titlen The Poison, Billy Wilder
  • Grand Prize: Den Pastoral Symphony af Jean Delannoy
  • Grand Prize: David Lean s Brief Encounter
  • Grand Prize: The Lower By Chetan Anand
  • Grand Prize: Åbent City af Roberto Rossellini
  • Grand Prize: Maria Candelaria af Emilio Fernandez
  • Grand Prize: Testen, også kaldet Alf Sjöberg af Torment
  • Grand Prize: The Last Chance Leopold Lindtberg
  • Grand Prix: Mænd uden vinger Frantisek Cap
  • Grand Prize: Vendepunktet Frederic Ermler
  • International Grand Prize for Foreningen af ​​Film Forfattere: Mikhail Romm 217 Serial
  • Stor farve International Pris: Stone blomst Aleksandr Ptushko
  • International Grand Prize for bedste kvindelige hovedrolle: Michèle Morgan Pastoral Symphony
  • International Grand Prize for bedste mandlige hovedrolle: Ray Milland i The Lost Weekend
  • International Grand Prize Instruktør: René Clément til The Battle of the Rails
  • International Grand Prize for Society of Dramatiske Forfattere og Komponister: Vendepunktet B. Tchirkov
  • International Grand Prize for SACEM til den bedste musik score: Pastoral Symphony af Georges Auric
  • International Grand Prix i tegnefilmen: Make Mine Music Walt Disney
  • Præmie International Jury: Slaget af skinnerne René Clément
  • International fredspris: The Last Chance Leopold Lindtberg

Spillefilm Jury

  • Beaulieu, Udenlandske delegat
  • Gerasimov, Udenlandske delegat
  • Moltke-Hansen, Udenlandsk delegat
  • Don Tudor, Udenlandsk delegat
  • Usigli, Udenlandske delegat
  • A. Brousil, administration
  • Domingo Mascarenhas, Udenlandsk delegat
  • Fernand Rigot, Udenlandsk delegat
  • Filippo Mennini, repræsentant i udlandet
  • Georges Huisman, historiker
  • Helge Wamberg, Udenlandsk delegat
  • Hugo Mauerhofer, Udenlandsk delegat
  • Iris Barry, Udenlandsk delegat
  • J.H.J. De Jong, Udenlandsk delegat
  • Korngold januar Udenlandsk delegat
  • Kjell Stromberg, Udenlandsk delegat
  • Samuel Findlater, Udenlandsk delegat
  • Youssef Wahdy, Udenlandsk delegat

Film i konkurrence

  • Amanti i fuga de Giacomo Gentilomo
  • Anna og kongen af ​​Siam John Cromwell
  • Brief Encounter David Lean
  • Leitao de Camões De Barros
  • Cæsar og Cleopatra Gabriel Pascal
  • Donia Mohamed Karim
  • Gilda Charles Vidor
  • Glinka Lev Arnshtam
  • George Cukor s Gaslight
  • Den Bandit Alberto Lattuada
  • Everlasting Sne Paul Calinescu
  • Alf Sjöberg Retssagen mod
  • Battle of the Rails René Clément
  • Skønheden og Udyret af Jean Cocteau
  • Last Chance Leopold Lindtberg
  • The Stone Flower Alexander Ptushko
  • Nyhedsbrev Johan Jacobsen
  • Den Pastoral Symphony of Jean Delannoy
  • Jorden vil blive rød Bodil Ipsen og Lau Lauritzen
  • Lavere City of Chetan Anand
  • Den Bachelor of Otakar Vavra ondsindet
  • Den stille Fader René Clément
  • Vender tilbage fra en kristen-Jaque
  • Vendepunktet Frederic Ermler
  • The Lost Weekend Billy Wilder
  • De elendighed i Travet Mr. Dino De Laurentiis
  • Mænd uden vinger Frantisek Cap
  • De tre musketerer af Miguel M. Delgado
  • Make Mine Music Walt Disney
  • Maria Candelaria af Emilio Fernandez
  • Seriel 217 af Mikhail Romm
  • Notorious Alfred Hitchcock
  • Homeland Louis Daquin
  • Rhapsody in Blue Irving Rapper
  • Rom, Open By af Roberto Rossellini
  • Moskva Hej! Sergei Yutkevich
  • Blod og ild Anders Henrikson
  • Den Captive Heart af Basil Dearden
  • The Magic Bow Bernard Knowles
  • Det syvende Veil Compton Bennett
  • Tre dage uden Gud Barbara Virginia
  • Un giorno nella vita Alessandro Blasetti
  • Wonder Man Bruce Humberstone
  • Zoya Lev Arnshtam