1981 Cannes Film Festival

Tredivte fjerde udgave af Cannes Film Festival blev afholdt fra maj 13-27 1981.

Spillefilm Jury

  • Formand for juryen: Jacques Deray, direktør
  • Andrei Petrov, komponist
  • Antonio Gala, Writer
  • Attilio D'Onofrio
  • Carlos Diegues, direktør
  • Christian Defaye, journalist
  • Douglas Slocombe, direktør for fotografering
  • Ellen Burstyn, skuespiller
  • Jean-Claude Carrière, manuskriptforfatter
  • Robert Chazal, kritisk

Spillefilm konkurrence

  • Jern engle, Thomas Brasch
  • Stedfar, Bertrand Blier
  • Heart of Fire, Pirjo Honkasalo og Pekka Lehto
  • Excalibur, John Boorman
  • Hud, Liliana Cavani af
  • Himlens Gate, Michael Cimino
  • Tragedie en latterlig mand, Bernardo Bertolucci
  • Nul Blod af Almantas Grikiavicius
  • Den Solitaire Michael Mann
  • Lyset År, Alain Tanner
  • Chariots of Fire, af Hugh Hudson
  • Les Uns et les Autres, Claude Lelouch
  • Man of Iron, Andrzej Wajda
  • Mephisto, Szabó István
  • Fantasier fru Jordan på Dušan Makavejev
  • Sne, Juliet Berto og Jean-Henri Roger
  • Passion af kærlighed, Ettore Scola
  • National Heritage, Luis Garcia Berlanga
  • Besiddelse, Andrzej Zulawski
  • Karantæne, Istvan Gaal
  • Kvartet, James Ivory
  • Ser og smiler, Ken Loach

Spillefilm ud af konkurrencen

  • Anima - Symphonie fantastique, Titus Leber
  • Fra Mao til Mozart - Isaac Stern i Kina, Murray Lerner
  • Hands Up Jerzy Skolimowski
  • Postbudet Altid Ringe to gange, Bob Rafelson
  • Smile af Tormented mand, Yang Yan Jin-Ming Yi og Deng
  • Le Voyageur håndjern, Yu Yang
  • Englene fra boulevarden, yuan Muzhi
  • The Three Brothers, Francesco Rosi
  • Blood Wedding, Carlos Saura
  • San Mao, den lille vagabond, Zhao Ming og Yieng Kong
  • Vis busser, Jerry Schatzberg
  • Sun Wu Kong eller The Monkey King mod den himmelske palads, Wan Lai-Ming
  • This Is Elvis, Andrew Solt og Malcolm Leo

Kortfilm

  • Alephah, Gerald Frydman
  • André Derain, temaer og variationer, François Porcile
  • Dilemma, John Halas
  • DJ, Jiří Barta
  • Balance, Boiko Kanev
  • Jogging, Dusko Sevo
  • Forklædt Bandit, Petar Lalovic
  • Rat, Elisabeth Huppert
  • Kongen og Gnome, Lubomir Benes
  • De gæster manøvrer, G. Nicolas Hayek
  • Moto Perpetuo, Béla Vajda
  • Tal ikke til mig om kærlighed aldrig Sylvain Madigan
  • Zea, André Leduc og Jean Jacques Leduc

Golden Camera

  • Iron Angels instrueret af Thomas Brasch
  • Desperado By instrueret af Vadim Glowna
  • Gud skabte instrueret af Jacobo Morales
  • Frugtbar Memory instrueret af Michel Khleifi
  • Den solrige Night instrueret af Patrick Segal
  • Den uheldige Hat instrueret af Maria Sos
  • Malou instrueret af Jeanine Meerapfel
  • Memorias gør Medo instrueret af Alberto Graca
  • Thousand kisses instrueret af Mira Recanati
  • Mig, den anden instrueret af João Botelho
  • Sne instrueret af Juliet Berto, Jean-Henri Roger
  • Singing der? Slobodan Sijan instrueret af

Et bestemt udseende

  • Cerromaior instrueret af Luis Filipe Rocha
  • Gud skabte instrueret af Jacobo Morales
  • Eijanaika instrueret af Shohei Imamura
  • Emerging fra overfladen produceret af Mani Kaul
  • Jeg elsker dig skabt af Arnaldo Jabor
  • Den solrige Night instrueret af Patrick Segal
  • Le Grand Bain midnat instrueret af Binka Jeliaskova
  • Witness instrueret af Peter Bacsó
  • Lad der blive lys instrueret af John Huston
  • Erindringer af en overlevende instrueret af David Gladwell
  • Thousand kisses Mira Recanati
  • Vægge, vægge, instrueret af Agnès Varda
  • Vi elsker kun én gang Rajko Grlic instrueret af
  • Singing der? Slobodan Sijan instrueret af
  • Et øjeblik af lykke produceret af Yves Laumet

Præmie liste

  • Golden Palm: Ironside Andrzej Wajda
  • Grand Special Jury Prize: lys Years Alain Tanner
  • Bedste Skuespiller: Ugo Tognazzi til tragedie af en latterlig mand
  • Bedste Skuespillerinde: Isabelle Adjani for besiddelse og Quartet
  • Award mandlige birolle Ian Holm til Chariots of Fire
  • Award skuespillerinde Elena Solovei for Zero Blood
  • Manuskript: Istvan Szabo og Peter Dobai Mephisto
  • Lifetime Kunstnerisk bidrag: John Boorman Excalibur
  • Grand Prix Tekniske Højkommissariat for den franske film: Les Uns et les Autres af Claude Lelouch
  • Golden Kamera: Desperado By Vadim Glowna
  • Gyldne Palmer Kortfilm: Moto Perpetuo Bela Vajda
  • Første Jury Prize Kortfilm: Zea André Leduc
  • Jury Award Short Film: Zea André Leduc
  • Jury Award Short Film: The Rat Elisabeth Huppert
Forrige artikel 2009 Tour de Romandie
Næste artikel 18 Forum