1999-2000 Sæson QMJHL

Sæson 1999-2000

Foregående sæson næste sæson

Den 1999-2000 sæsonen er det tredivte-første ishockey sæson Quebec Major Junior Hockey League. Den QMJHL er opdelt i fire divisioner, bevarer navne og Dilio Lebel til hans foredrag. Lebel Konferencen er opdelt i vest- og centralafrikanske divisioner, og Dilio Konferencen er opdelt i øst og maritime divisioner.

Statistik over nederlag i overtid blev vedtaget af det canadiske Hockey League. Den QMJHL havde tidligere eksperimenteret med et point gives for en overarbejde tab i 1984-1985 sæson af QMJHL.

Den Rimouski Oceanic vandt præsidentens Cup besejre Hull Olympiques.

Skift ændring

  • Montreal Rocket tiltrådte liga som en udvidelse team, vil de spille i West Division Lebel konferencen.

Regulær sæson

Ranking

Lebel konference



Dilio konference


Holdrekorder

Playoff

Finals Quarter

Den Rimouski Océanic, skroget Olympiques passere i semifinalen.

  • De Moncton Wildcats vinder 4-0 mod Acadie-Bathurst Titan.
  • Den Québec Remparts 4-0 vinde mod Cape Breton Screaming Eagles.
  • Den Halifax Mooseheads 4-2 vinde mod Baie-Comeau Drakkar.
  • Shawinigan Cataractes 4-2 vinde mod Victoriaville Tigres.
  • Drummondville Voltigeurs 4-1 vinde mod Montreal Rocket.
  • Rouyn-Noranda Huskies 4-1 sejr mod de Sherbrooke hjul.

Semifinale

  • Den Rimouski Oceanic 4-0 vinde mod Halifax Mooseheads.
  • Moncton Wildcats 4-3 vinde mod Quebec Remparts.
  • Skroget Olympiques 4-2 vinde mod Rouyn-Noranda Huskies.
  • Drummondville Voltigeurs 4-3 vinde mod Shawinigan Cataractes.

Afsluttende Division

  • Den Rimouski Océanic vinde 4-1 mod Moncton Wildcats.
  • Skroget Olympiques 4-0 vinde mod Drummondville Voltigeurs.

Final

  • Den Rimouski Océanic vinde 4-1 mod Hull Olympiques.

Stjernede Teams

  • Målmand - Simon Lajeunesse, Moncton
  • Venstre Back - Michel Periard, Rimouski
  • Højre Defender - Jonathan Girard, Moncton
  • Venstre Wing - Ramzi Abid, Acadie-Bathurst / Halifax
  • Centre - Brad Richards, Rimouski
  • Right Wing - Marc-André Thinel, Victoriaville
  • Coach - Doris Labonte, Rimouski
  • Målmand - Maxime Ouellet, Quebec
  • Venstre Back - François Beauchemin, Acadie-Bathurst / Moncton
  • Højre Defender - Jonathan Gauthier Rouyn-Noranda
  • Venstre-wing Simon Gamache, Val-d'Or
  • Centre - Brandon Reid, Halifax
  • Right Wing - Mathieu Benoit, Acadie-Bathurst / Moncton
  • Coach - Jean Pronovost, Rouyn-Noranda
  • Målmand - Ghislain Rousseau, Baie-Comeau
  • Venstre Back - Kirill Safronov, Quebec
  • Højre Defender - Kristian Kudroc, Quebec
  • Venstre-wing Frederic Faucher, Drummondville
  • Centre - Chris Montgomery, Montreal
  • Right Wing - Maxime Bouchard, Rouyn-Noranda
  • Coach - Pascal Vincent, Cape Breton

Æresbevisninger og priser

  • Præsidentens Cup, Champions playoffs, Rimouski Oceanic
  • Jean Rougeau Trophy, forkæmpere for grundspillet, Rimouski Oceanic
  • Robert Lebel Trophy, hold med de bedste mål mod gennemsnit, Moncton Wildcats
  • Michel Brière Memorial Trophy - Most Valuable Player, Brad Richards, Rimouski
  • Jean Béliveau Trophy - topscorer, Brad Richards, Rimouski
  • Guy Lafleur Trophy - bedste spiller i serien, Brad Richards, Rimouski
  • Telus Cup - Offensive - bedste offensiv spiller af året, Brad Richards, Rimouski
  • Telus Cup - Defensive - defensive spiller af året, Simon Lajeunesse, Moncton
  • AutoPro plade - bedst i plus / minus, Brad Richards, Rimouski
  • Philips plade - bedste procentdel, Eric Pinoul, Sherbrooke
  • Jacques Plante Memorial Trophy - bedste mål mod gennemsnit Simon Lajeunesse, Moncton
  • Emile Bouchard Trophy - bedste forsvarer af året, Michel Periard, Rimouski
  • Michael Bossy Trophy - Best Professional Prospect, Antoine Vermette, Victoriaville
  • RDS Cup - bedste rookie af året, Christopher Montgomery, Montreal
  • Michel Bergeron Trophy - bedste rookie offensiv, Christopher Montgomery, Montreal
  • Raymond Lagacé Trophy - Defensive Rookie bedre, Kirill Safronov, Quebec
  • Trophy Frank J. Selke - mest gentleman spiller, Jonathan Roy, Moncton
  • Karcher plade - det største engagement i lokalsamfundet, Simon Gamache, Val-d'Or
  • Marcel Robert Trophy - bedste studerende, Yanick Lehoux, Baie-Comeau
  • Paul Dumont Trophy - Personlighed af året, Brad Richards, Rimouski
  • Ron Lapointe Trophy - Coach of the Year, Doris Labonte, Rimouski
  • John Horman Trophy - General Manager af året, Maurice tanguay, Rimouski
  • Plaque af Saint-Clair Group - bedste instruktør i markedsføring, Geneviève Lussier, Sherbrooke
Forrige artikel 1959 Cannes Film Festival
Næste artikel 57 f.Kr.. AD