2. præmie ceremoni canadiske Screens

2 Skærme canadiske prisuddeling, arrangeret af Akademiet for canadiske Cinema & Television, fandt sted 9 mar 2014 og belønnet film udgivet i 2013

Præmie liste

Bedste film

  • Gabrielle
    • Demontering
    • Empire of Dirt
    • Enemy
    • F Word
    • Grand Seduction
    • Maina
    • Tom på gården

Bedste Instruktør

  • Denis Villeneuve - Enemy
    • Sébastien Pilote - demontering
    • Michael Dowse - F Word
    • Xavier Dolan - Tom på Farm
    • Pedro Pires og Robert Lepage - Triptych

Bedste Skuespiller

  • Gabriel Arcand til rollen som Gaby Gagnon i afviklingen
    • Jake Gyllenhaal til rollen som Adam Bell / Anthony St. Claire i Enemy
    • Daniel Radcliffe til rollen som Wallace i F Word
    • Brendan Gleeson i rollen som fransk Murray i The Grand Seduction
    • Rajesh Tailang til rollen som Siddharth i Mahendra

Bedste Kvindelige Skuespiller

  • Marion Gabrielle Rivard til rollen som Gabrielle Gabrielle
    • Tatiana Maslany til rollen som Dylan Morgan Case & amp; Dylan
    • Cara Gee til rollen som Lena i Empire of Dirt
    • Kawennahere Devery Jacobs til rollen Ailadans Rhymes for unge Ghouls
    • Isabelle Guérard til rollen som den forventede i Red Blood

Bedste skuespiller i en birolle

  • Gordon Pinsent til rollen som Simon i The Grand Seduction
    • Jay Baruchel til rollen som Francie i The Art af Steal
    • Alexandre Landry til rollen som Gabrielle Martin i
    • Pierre-Yves kardinal Francis til rollen som Tom i gården
    • Marc Labrèche til rollen som Paulus i Hvidpigmentering

Bedste kvindelige hovedrolle i en støttende rolle

  • Sarah Gadon til rollen som Helen i Enemy
    • Firenze Blain til rollen som Maia i Det andet hus
    • Jennifer Podemski til rollen som Minerva i Empire of Dirt
    • Mackenzie Davis til rollen som Nicole i F Word
    • Evelyne Brochu til rollen som Sara i Tom på gården

Bedste originale manuskript

  • Empire of Dirt - Shannon Masters
    • Kunsten af ​​Steal - Jonathan Sobol
    • Demontering - Sébastien Pilote
    • Siddharth - Richie Mehta
    • Hvidpigmenteret - Emanuel Hoss-Desmarais og Marc Tulin

Tilpasset

  • F Word - Elan Mastai
    • Enemy - Javier Gullón
    • The Grand Seduction - Ken Scott og Michael Dowse
    • Tom på gården - Michel-Marc Bouchard og Xavier Dolan
    • Triptych - Robert Lepage

Bedste Art Direction

  • Louis Cyr: Den stærkeste mand i verden - Michel Prouxl
    • Demontering - Mario Hervieux
    • Enemy - Patrice Vermette
    • Maina - Jean Bécotte
    • Dødens instrumenter: City of Bones - Anthony Ianni og François Séguin

Bedste billeder

  • Enemy - Nicolas Bolduc
    • Maina - Allen Smith
    • Mama - Antonio Riestra
    • Meteor - François Delisle
    • Upside Down - Pierre Gill

Bedste redigering

  • Enemy - Matthew Hannam * Amsterdam - Carina Baccanale
    • De ã|ndrer - Evan Morgan og Matt Johnson
    • Empire of Dirt - Jorge Weisz
    • Gabrielle - Richard Comeau

Bedste visuelle effekter

  • Dødens instrumenter: City of Bones
    • Enemy
    • Louis Cyr: Den stærkeste mand i verden
    • Mama
    • Upside Down

Bedste makeup

  • Dødens instrumenter: City of Bones - Jo-Ann Macneil, Karola Dirnberger og Paul Jones
    • Kolonien - Louise Mackintosh, Peggy Llewellyn Kyriakidou og Shauma
    • Country Cottage - François Dagenais og Traci Loader
    • Maina - Brigitte Bilodeau
    • Mama - David Marti, Montse Ribe og Linda Dowds

Bedste Kostume

  • Louis Cyr: Den stærkeste mand i verden - Carmen Alie
    • Kolonien - Lea Carlson
    • Maina - Véronique Marchessault
    • Molly Maxwell - Sarah Millman
    • Dødens instrumenter: City of Bones - Gersha Phillips

Bedste originale musik

  • Enemy - Danny Bensi og Saunder Jurriaans
    • Maina - Kim Gaboury og Michel Cusson
    • Rock papir saks - Ramachandra Borcar
    • Blood Red - Michel Cusson
    • Tom på gården - Gabriel Yared

Bedste Originale Sang

  • "Det er ingen fejl" hovedrollen Jimmy Harry og Serena Ryder i den rigtige form for forkert
    • "Molly" hovedrollen Colleen Rennison i Down River
    • "Far Away" udført af Elisapie Isaac i The Legend of Sarila
    • "På Claire Fontaine" fortolket af Michel Cusson i Red Blood
    • "Iva / Moses" udført af Maerin Ophold i Jagt

Bedste lyd

  • Dødens instrumenter: City of Bones * Amsterdam
    • Gabrielle
    • Siddharth
    • Tom på gården

Bedste lyd redigering

  • Dødens instrumenter: City of Bones
    • Amsterdam
    • Gabrielle
    • Louis Cyr: Den stærkeste mand i verden
    • Tom på gården

Bedste Dokumentar Feature

  • Watermark
    • Hi-Ho Mistahey!
    • Min Prairie Forside
    • Folk i en Feather
    • Flugtpunkt

Statistik

Forrige artikel 1213 Kort
Næste artikel 77 f.Kr.. AD