2001 Cannes Film Festival

Den 54 udgave af Cannes Film Festival blev afholdt 9-20 maj 2001. The Master of ceremonier var skuespillerinde Charlotte Rampling Storbritannien.

Spillefilm Jury

  • Liv Ullmann, skuespiller og instruktør
  • Charlotte Gainsbourg, skuespillerinde
  • Edward Yang, direktør
  • Julia Ormond, skuespiller
  • Mathieu Kassovitz, direktør
  • Mimmo Calopresti, direktør
  • Moufida tlatli, direktør
  • Philippe Labro, Journalist og direktør
  • Kiberlain, skuespillerinde
  • Terry Gilliam, direktør

Oprindeligt juryen af ​​festivalen 54 var at blive ledet af amerikanske skuespiller Jodie Foster, men gravide og opbevares i sidste øjeblik på settet af David Fincher er Panic Room, hvor hun erstattet Nicole Kidman med kort varsel, måtte hun give op sin post "død i sjælen." Det var skuespillerinden Liv Ullman norsk, der overtog hans plads og Foster formået at komme til Cannes på aftenen af ​​hegnet til at fremlægge en award.

Jury kortfilm og Cinéfondation

  • Zonca, direktør, Jury præsident
  • Valeria Bruni-Tedeschi, skuespillerinde
  • Samira Makhmalbaf, direktør
  • Rithy Panh, direktør
  • Lynne Ramsay, direktør

Jury af Camera d'Or

  • Maria de Medeiros, Skuespiller og direktør, Jury præsident
  • Loïc Barbier, film buff
  • Stefano Della Casa, Kritik
  • Sophie Denize, repræsentant for tekniske industri
  • Franck Garbaz, Kritik
  • Dominique Rigoleur, Cinematographer
  • Claire Simon, direktør

Officiel Selection

Konkurrence

Ud af konkurrence

Præmie liste

Awards spillefilm

  • Golden Palm: Søn af Room af Nanni Moretti
  • Grand Prize: The Piano Teacher af Michael Haneke
  • Pris for iscenesættelsen:
    • Joel Coen for Barberen
    • David Lynch for Mulholland Drive
  • Bedste Skuespillerinde: Isabelle Huppert til The Piano Teacher
  • Bedste Skuespiller: Benoît Magimel for The Pianist
  • Manuskript: Danis Tanović for ingenmandsland
  • Jury Award til en tekniker: Du Duu-Chih for Hvad er klokken der? og Millennium Mambo
  • Golden Camera: Atanarjuat af Zacharias Kunuk

Udmærkelser Short Films

  • Gyldne Palmer for kortfilm: Bean Cake David Greenspan
  • Jury Prize:
    • Pizza Passionata Kari Juusonen
    • La Petite Cherie hans far Allan Irvine

Cinéfondation Awards

  • Førstepræmie i Cinéfondation: Portræt af Sergei Loznitsa
  • Anden Prize Cinéfondation: Reparation Jens Jonsson
  • Tredje Prize Cinéfondation:
    • Dai Yang Chao bi
    • Crow sten Alicia Duffy
Forrige artikel 1480"erne BC. AD