2012 Sundance Film Festival

Sundance Film Festival 2012 28th udgave af festivalen arrangeret af Sundance Institute, fandt sted fra 19 til 29 januar, 2012.

Jurys

Udvalg

Konkurrence

USA Dokumentar Konkurrence

  • Finde North Kristi Jacobson og Lori Silverbush
  • Ai Weiwei: Never Sorry Alison Klayman af
  • Atomic Stater Don Argott og Sheena M. Joyce
  • Buck Cindy Meehl
  • Chasing Ice Jeff Orlowski
  • Detropia Heidi Ewing og Rachel Grady
  • Undslippe brand: Kampen for at redde amerikanske Healthcare Matthew Heineman og Susan Froemke
  • The House I Live In af Eugene Jarecki
  • Sådan overlever en Plague David Frankrig
  • Den usynlige krig Kirby Dick
  • Kærlighed Gratis or Die Macky Alston fra
  • Mig Zoo_ Chris Moukarbel og Valerie Veatch
  • The Other Dream Team Marius A. MARKEVICIUS
  • Dronningen af ​​Versailles Lauren Greenfield
  • Marina Abramović: The Artist er til stede Matthew Akers
  • Slaveri af en anden navn Samuel D. Pollard
  • Vi er ikke Broke Victoria Bruce og Karin Hayes

USA Dramatisk Konkurrence

  • Hushpuppy Benh Zeitlin
  • The Comedy Rick Alverson af
  • The End of Love af Mark Webber
  • Filly Brown Michael D. Olmos og Youssef Delara
  • Første gang af Jon Kasdan
  • For Ellen af ​​så Yong Kim
  • Hej Jeg skal gå Todd Louiso
  • Hold Lights On Ira Sachs
  • LUV Sheldon Candis
  • Middle of Nowhere Ava Duvernay
  • Ingen Walks Ry Russo-Young
  • Safety Not Guaranteed Colin Trevorrow
  • Husk datoen Michael Mohan
  • Simon Killer af Antonio Campos
  • Smashed James Ponsoldt
  • Surrogat Ben Lewin

World Cinema Documentary Competition

  • ½ Revolution Karim El Hakim og Omar Shargawi Danmark Egypten
  • 5 Broken kameraer fra Emad Burnat og Guy davidi Palæstina Israel Frankrig
  • Ambassadør Danmark Mads Brügger
  • Store drenge Gone Bananas! * Fredrik Gertten Sverige
  • Kina Heavyweight Yung Chang Canada Kina
  • Gypsy Davy Rachel Leah Jones Israel Spanien
  • Bedrageren Bart Layton
  • Indie Game: The Movie James Swirsky og Lisanne Pajot Canada
  • Loven i disse dele Ra'anan Alexandrowicz Israel
  • Payback Jennifer Baichwal Canada
  • Putins kys af Lise Birk Pedersen Danmark
  • Searching for Sugar Man Malik Bendjelloul Sverige

World Cinema Dramatic Competition

  • Om Pink Sky Nohira Hanao og Keiichi Kobayashi Japan
  • Kan Rasit Celikezer Tyrkiets
  • Fars Chair Luciano Moura Brasilien
  • Bohdan Slama Fire Suns Tjekkiet
  • Den Babis Makridis Grækenland
  • Madrid, Spanien 1987 David Trueba
  • Min bror Djævelen af ​​Sally El Hosaini
  • Teddy Bjørn Danmark Mads Matthiesen
  • Ultimo Elvis Armando Bo Argentina
  • Valley of Saints Musa Syeed Indien
  • Violeta gik til himlen af ​​Andrés Wood Chile Argentina Brasilien Spanien
  • Wish You Were Here i Australien Kieran Darcy-Smith
  • Dupieux er der galt i Frankrig
  • Young og Wild Marialy Rivas Chile

Shorts Konkurrence

  • '92 Skybox Alonzo Mourning Rookie Card Todd Sklar
  • 38-39 ° C Kangmin Kim Sydkorea
  • 663 114 i Isamu Hirabayashi Japan
  • En morgentur Grant Orchard
  • Aquadettes Zackary Canepari og Drea Cooper
  • Den Arm Jessie Ennis, Brie Larson og Sarah Ramos
  • Avocadoer fra Kataneh Vahdani
  • Barbie Blues Adi Kutner Israel
  • Bjørn Nash Edgerton Australien
  • Belly Julia Pott
  • The Black Balloon Benny Safdie og Josh Safdie
  • Bobby Ja af Robert Morgan
  • De Conquerors og Sarolta Szabo Tibor Banoczki Canada Frankrig
  • De debutant Hunters Maria Hvid
  • Diatoméen Chris Peters
  • Dol Andrew Ahn
  • Må ikke kramme mig, jeg er bange for Joseph og Rebecca Sloan Pelling
  • Dr. Stephen P. Neary morgenmad og Stephen Neary
  • Family Guy Defa Dustin mareridt
  • Berømt person Talent Agency: Perler af Asien Ivan Hürzeler
  • Fiskeri Uden Nets Cutter Hodierne Kenya
  • The Fort Andrew Renzi
  • Fourplay: Tampa Kyle Henry
  • Fragmenter af Opløsning Travis Wilkerson
  • Frosne Stories Jaroszuk Polen Grzegorz
  • Svamp Charlotta Miller Sverige
  • Pige Fijona Jonuzi Sverige
  • Hellion Kat Candler
  • Henley Craig Macneill
  • Heart Stop Beating Jeremiah Zagar
  • The Hidden Smile Ventura Durall Spanien
  • Hilarys Straws Phil Cox
  • Det er sådan en smuk dag Don Hertzfeldt
  • Ind i Middle of Nowhere Anna Frances Ewert Tyskland
  • Juku Kiro Russo Argentina Bolivia
  • Killing kyllinger at skræmme Monkeys Jens Assur Sverige
  • L Train Anna Musso
  • Deponering Jessica Edwards og Gary Hustwit
  • Las Palmas Johannes Nyholm Sverige
  • Lazarov Luis Nieto Frankrig
  • Liv og Freaky Times of Uncle Lukes Jillian Mayer
  • Douglas Hart Long Distance Information
  • Mød Mr. Toilet Jessica Yu
  • Betydning af robotter Matt Lenski
  • Den Bevægelse: One Man tilslutter en Uprising Greg I. Hamilton og Kurt Miller
  • Flytning Nicolas Provost Belgien Stories
  • Moxie Stephen Irwin
  • Newtown Creek Digester æg: The Art of Human Waste af David W. Leitner
  • Night Hunter Stacey Steers
  • Odysseus 'Gambit Àlex Lora CERCOS Spanien
  • OK Breathe Auralee Brooke Swaney
  • Når det begyndte Det kunne ikke End Ellers Kelly Sears
  • Playtime Lucas Mireles Tyskland
  • Pluto Erklæring Travis Wilkerson
  • Tilfældige Strangers af Alexis Dos Santos
  • The Return af Blerta Zeqiri Kosovo
  • Robotter i Brixton Kibwe Tavares
  • Rullende på gulv Laughing Russell Harbaugh
  • Søger The Monkey King of Ken Jacobs
  • Slow Derek Dan Ojari
  • Song of the Spindel Drew Christie
  • skefuld Jenee Lamarque
  • Stick Klatring Daniel Zimmermann Østrig Schweiz
  • Supervisor Yan Giroux Canada
  • The Thing Rhys Ernst
  • Tooty bryllup Frederic Casella
  • Tsunamien og Cherry Blossom af Lucy Walker
  • Tumult Johnny Barrington
  • Una hora por Jill Soloway favora

Ud af konkurrence

Premierer

  • Voldgift Nicholas Jarecki
  • Bachelorette Leslye Headland
  • California Solo Marshall Lewy
  • Celeste og Jesse Forever Lee Toland Krieger af
  • For en god tid, Call ... Jamie Travis
  • Geder Christopher Neil
  • Hit rekord ved Filmer med Joseph Gordon-Levitt Joseph Gordon-Levitt
  • Læg Favorit Stephen Frears
  • Liberal Arts Josh Radnor
  • Disponeret for Phil Dorling og Ron Nyswaner
  • Pris Check af Michael Walker
  • Red Hook Summer Spike Lee
  • Red Lights Rodrigo Cortés
  • Robot & Frank Jake Schreier
  • James Marsh s Shadow Dancer
  • To Dage i New York Julie Delpy Frankrig
  • Ord Brian Klugman og Sternthal Lee

Dokumentar Premieres

  • En Fierce Green Fire af Mark Kitchell
  • About Face: The Supermodeller, dengang og nu. af Timothy Greenfield-Sanders
  • Bones Brigade: en selvbiografi af Stacy Peralta
  • D Word: Forståelse Ordblindhed James Redford
  • Rory Kennedy Ethel
  • Noget fra ingenting: The Art of Rap Andy Baybutt og Ice-T
  • Under African Skies af Joe Berlinger
  • Vest for Memphis Amy Berg

Spotlight

  • Corpo Celeste af Alice Rohrwacher Italien
  • Elena Russian Andrey Zvyagintsev
  • Hvor går vi hen nu? Nadine Labaki Frankrig Italien Libanon Egypten
  • Krigserklæring af Valérie Donzelli Frankrig
  • Monsieur Lazhar af Philippe Falardeau Canada
  • Den Orator Tusi Tamasese New Zealand
  • Oslo, August 31 af Joachim Trier Norge
  • Raid Gareth Evans Indonesien
  • Dette skal være Place af Paolo Sorrentino Frankrig Irland Italien
  • Wuthering Heights af Andrea Arnold
  • Din søster søster Lynn Shelton

Park City ved midnat

  • Black Rock Katie Aselton
  • Richard Bates Jr. excision
  • Grabbers Jon Wright
  • John Dies i slutningen af ​​Don Coscarelli
  • Pagten Nicholas McCarthy
  • Shut Up og spille Hits af Will Lovelace og Dylan Southern
  • Tim og Erics Billion Dollar Movie Tim Heidecker og Eric Wareheim
  • V / H / S David Bruckner, Glenn McQuaid, Radio Silence, Joe Swanberg, Ti West og Adam Wingard

Ny Frontier

  • Bestiarium Denis Côté Canada Frankrig
  • En oversimplificering af hendes skønhed Terence Nance
  • Opfattelsen af ​​bevægelige mål Weston Currie
  • Room 237 Rodney Ascher
  • whiteonwhite: algorithmicnoir Rufus Corporation og Eva Sussman

NÆSTE

  • 28 Matt Ross Hotel Rooms
  • Overholdelse Craig Zobel
  • Jeg er ikke en Hipster Destin Daniel Cretton
  • Kid-Thing David Zellner
  • Mosquita y Mari Aurora Guerrero
  • My Best Day Erin Greenwell
  • Udøvelse af Ensomhed Laurence Thrush
  • Sleepwalk med Mig af Mike Birbiglia
  • Det er, hvad hun sagde Carrie Preston

Indsamling

  • Døtre af Dust af Julie Dash
  • Reality Bites Ben Stiller

Præmie liste

Spillefilm

  • Grand Jury Prize:
    • USA-Dokumentar: The House I Live In
    • USA Dramatisk: Hushpuppy
    • Verden Dokumentar: Loven i disse dele Israel
    • Verden Dramatisk Violetta Chile
  • Audience Award:
    • USA-Dokumentar: The Invisible War
    • USA Dramatisk: surrogat
    • Verden Dokumentar: Sugar Man
    • Verden Dramatisk: Valley of Saints Indien
  • Best of NÆSTE: sleepwalk med mig
  • Pris for iscenesættelsen:
    • USA Dokumentar: Lauren Greenfield for Dronningen af ​​Versailles
    • USA Dramatisk: Ava Duvernay for Middle of Nowhere
    • Verden Dokumentar: Emad Burnat og Guy davidi i 5 brudt kameraer Palæstina Israel
    • Verdens Dramatiske: Mads Matthiesen Bamse Chile
  • Manuskript:
    • USA Dramatisk: Derek Connolly for Safety Not Guaranteed
    • Verden Dramatisk: Marialy Rivas, Camila Gutiérrez, María José Viera-Gallo, Pedro Peirano og Sebastián Sepúlveda for Young og Wild Chili
  • Dokumentar Redigering Award:
    • USA-Dokumentar: Sidi Enat for detropia
    • Verden Dokumentar: Lisanne Pajot, James Swirsky til Indie Game: The Movie Canada
  • Pris for fotografering:
    • USA Dokumentar: Jeff Orlowski til Chasing Ice
    • USA Dramatisk: Ben Richardson for Hushpuppy
    • Verden Dokumentar Lars Skree for Putins kys Danmark
    • Verden Dramatisk David Raedeker for min bror Djævelen
  • Specialpris:
    • Special Jury Prize for en børsmægler: Kærlighed Gratis or Die
    • Special Jury Prize for en ånd af udfordring at Ai Weiwei Ai Weiwei: Never Sorry
    • Special Jury Award for ekspertise i at producere en uafhængig film: Smashed og Nobody Walks
    • Special Jury Award for den bedste distribution: John Hawkes, Helen Hunt, William H. Macy og Månen Bloodgood for surrogat
    • Særlige internationale Jury Prize for kunstneriske vision: Can
    • Særlige internationale Jury Prize for fejringen af ​​et kunstnerisk ånd: Sugar Man

Kortfilm

  • Grand Jury Prize: Fiskeri Uden Nets
  • Audience Award: The Black Balloon
  • Jury Prize:
    • USA Dokumentar: tsunamien og Cherry Blossom
    • USA Dramatisk: The Black Balloon
    • Verden Dokumentar: En morgentur
    • Verden Dramatisk: The Return
  • Jury Award for iscenesættelsen: Fiskeri Uden Nets
  • Audience Award: The debutante Hunters

Andre præmier

  • Spillefilm Alfred P. Sloan Præmie: "Robot og Frank og Valley of Saints
Forrige artikel 19. Cesar Awards ceremoni
Næste artikel 3-manifold