2014 Tribeca Film Festival

Tribeca Film Festival 2014 13. udgave af festivalen, afholdt fra 16-27 april 2014.

Jurys

  • Ben Younger, instruktør og manuskriptforfatter
  • Catherine Hardwicke, direktør
  • Lake Bell, direktør, forfatter og skuespiller
  • Bart Freundlich, instruktør, forfatter og producer
  • Steve Conrad, instruktør og manuskriptforfatter
  • Jenni Wolfson, producent
  • Andrea Meditch, grundlægger af Back Allie Film
  • Marina Zenovich, instruktør og producer
  • Nick Fraser, journalist
  • David Edelstein, forfatter og kritiker
  • Jeff Goldblum
  • Nadine Labaki
  • Dorothy Lyman
  • Adepero Oduya
  • Mickey Sumner
  • Alfonso Arau
  • Whoopi Goldberg
  • Christine Lahti
  • Sheila Nevins
  • Paul Wesley

Udvalg

Verden Narrative Konkurrence

  • Brides Georgia Tinatin Kajrishvili Frankrig
  • Fem stjernet Keith Miller
  • Gabriel Lou Howe
  • Glas Chin Noah BÜSCHEL
  • Farvel til alt, Angus MacLachlan
  • Gueros Alonso Ruizpalacios Mexico
  • Opportunistisk Paolo Virzi Italien Frankrig
  • Kidnapningen af ​​Michel Houellebecq Guillaume Nicloux Frankrig
  • Slentre med Intent Adam Rapp
  • Noget skal bryde Ester Martin Bergsmark Sverige
  • X / Y Ryan Piers Williams
  • Nul Motivation Talya Lavie fra Israel

Verden Dokumentar Konkurrence

  • 1971 Johanna Hamilton
  • Ballet Jody Lee Lipes 422
  • Dior Cheng og jeg Frederic Frankrig
  • Fishtail Andrew Renzi
  • Garnet Gold Ed Perkins
  • Mala Mala Dan Sickles og Antonio Santini Puerto Rico
  • Misforståelse af Jessica Yu
  • Du må ikke forlade mig Sabine Lubbe Bakker og Niels van Koevorden Holland Belgien
  • Peg og Skyd Marshall Curry
  • Med hensyn til Susan Sontag Nancy Kates
  • I morgen Vi Disappear Jimmy Goldblum og Adam Weber
  • Virunga Orlando von Einsiedel

Shorts Konkurrence

Gala screeninger

  • Begynde igen af ​​John Carney
  • Tiden er Illmatic af One9
  • Hvornår blev Edens Michael Rapaport

Særlige Screenings

  • Louie Psihoyos 6
  • Voldsramte Bastards af Baseball Maclain Way og Chapman Way
  • Björk: Biophilia Levende Peter Strickland og Nick Fenton
  • En fortælling Brony Brent Hodge Canada New Zealand
  • Iverson Zatella Beatty
  • Maradona '86 Sam Blair
  • My Own Man David Sampliner
  • Oppositionen Jeff Plunkett og Ezra Edelman
  • Dette tidspunkt næste år Farihah af Zaman og Jeff Reichert
  • Ægte Søn Kevin Gordon
  • Untitled James Brown af Dokumentar Alex Gibney
  • Rejsen til Vesten i Frankrig Tsai Ming-Liang Taiwan

Spotlight

  • 5.-7 Victor Levin
  • Om Alex Jesse Zwick
  • Alex i Venedig Chris Messina
  • Alt Om Ann Richards guvernør i Lone Star State Keith Patterson og Phillip Schopper
  • Beyond the mursten: Et LEGO Brickumentary Daniel Junge og Kief Davidson Danmark
  • Boulevard Dito Montiel
  • The Beautiful dage ved Marion Vernoux Frankrig
  • Chief Jon Favreau
  • Hver Secret Thing af Amy Berg
  • I bekendtgørelse af forsvinding Hans Petter Moland Norge
  • In Your Eyes Brin Hill
  • Lige før jeg går Courteney Cox
  • Hold på Keepin 'On af Alan Hicks
  • Life Partners Susanna Fogel
  • Kærlighed er Strange Ira Sachs
  • Lucky Them Megan Griffiths
  • Manos sucias Josef Wladyka britisk
  • Match Stephen BELBER
  • Miss Karen Leigh Hopkins Meadows
  • Mordet på en kat Gillian Greene
  • Den Newburgh Sting Kate Davis og David Heilbroner
  • Night Moves Kelly Reichardt
  • Den anden: The Long, Strange Trip Bob Weir Mike Fleiss
  • The One I Love Charlie McDowell
  • Gia Coppola Palo Alto
  • Den Søg efter General Tso Ian Cheney
  • Tavshed James Spione
  • Søster David Lascher
  • Dræbe The Badger John Dower
  • Super Duper Reginald Harkema Alice Cooper, Scot McFadyen og Sam Dunn Canada
  • Tredje Person af Paul Haggis
  • Venus i Fur Roman Polanski Frankrig Polen

Midnight Screenings

  • Canal Ivan Kavanagh Irland
  • Extraterrestrial Colin Minihan Canada
  • Indigenous Alastair Orr
  • Intramural Andrew Disney
  • Bevarelse af Christopher Denham
  • Der Samurai Till Kleinert Tyskland
  • Zombeavers Jordan Rubin

Præmie liste

  • Bedste Film: Nul Motivation Talya Lavie fra Israel
  • Bedste Skuespiller: Paul Schneider i Farvel til All That
  • Bedste Skuespillerinde: Valeria Bruni Tedeschi i Italien opportunister
  • Bedste manuskript: Guillaume Nicloux for kidnapningen af ​​Michel Houellebecq Frankrig
  • Bedste fotografering: Damian García Gueros Mexico
  • Bedste Redigering: Keith Miller for Five Star
  • Bedste Dokumentar Feature: punkt og skyde Marshall Curry
    • Special Mention: Vedrørende Susan Sontag Nancy Kates
  • Bedste Redigering: Sabine Lubbe Bakker og Niels van Koevorden for Ne mig quitte Holland Belgien
  • Best New Narrative Instruktør: Josef Wladyka Manos sucias britisk
    • Special Mention: Alonso Ruizpalacios for Gueros Mexico
  • Best New Dokumentar Instruktør: Alan Hicks at holde på Keepin 'On
  • Bedste Short Film: The Phone Call Mat Kirkby
  • Bedste korte dokumentarfilm: Et år Lease Brian Bolster
    • Special Mention: Den næste del af Erin Sanger
  • Student Visionary Award: Nesma s Birds of Najwan Ali og Ali Medoo Irak
    • Special Mention: Cycloid Tomoki Kurogi Japan
  • Nora Ephron Præmie: Talya Lavie til Zero Motivation Israel
    • Special Mention: Ilmar Raag for jeg vil ikke komme tilbage Rusland
Forrige artikel 170 år BC. AD
Næste artikel 750 år