21. ceremoni Cæsar

Den 21 ceremoni César Award - også kendt som Night of César - belønne de film udgivet i 1995, blev der afholdt 03 februar de 1996 på Théâtre des Champs Elysées.

Det blev ledet af Philippe Noiret og udsendt på Canal +.

Oplægsholdere og højttalere

  • Daniel Toscan du Plantier, formand for Akademiet for Motion Picture Arts and Technical
  • Philippe Noiret, formand for ceremonien
  • Antoine de Caunes, Alain Chabat, Eddy Mitchell, mestre ceremoni
  • Eddy Mitchell, for præsentationen af ​​César Award for Bedste Skuespiller
  • Claude Rich, for præsentationen af ​​César Award for bedste kvindelige hovedrolle
  • Claudia Cardinale, Alain Delon, for præsentationen af ​​den honorære César Henri Verneuil
  • Alain Delon, for præsentationen af ​​den honorære César Lauren Bacall
  • Emmanuelle Seigner, for præsentationen af ​​César Award for bedste mandlige birolle
  • Valeria Bruni Tedeschi, for præsentationen af ​​César Award for bedste kvindelige birolle

Præmie liste

César Award for Bedste Film

  • Hate af Mathieu Kassovitz
    • Lykke er i inden for Etienne CHATILIEZ
    • Ceremony Claude Chabrol
    • Forbandet græs Josiane Balasko
    • Rytteren på taget Johannes Paul Rappeneau
    • Nelly og Mr. Arnaud Claude Sautet

César Award for bedste udenlandske film

  • Grunde og frihed af Ken Loach
    • Røg Wayne Wang
    • På drevet fra Madison Clint Eastwood
    • Underground af Emir Kusturica
    • Usual Suspects Bryan Singer

César Award for Bedste Skuespiller

  • Michel Serrault i Nelly og Mr. Arnaud
    • Vincent Cassel La Haine
    • Alain Chabat for Twist
    • François Cluzet for Learners
    • Jean-Louis Trintignant Fiesta

César Award for bedste kvindelige hovedrolle

  • Isabelle Huppert til ceremonien
    • Sabine Azema til lykke er i Field
    • Emmanuelle beart til Nelly og Mr. Arnaud
    • Juliette Binoche for Rytteren på en tagryg
    • Sandrine Bonnaire for Ceremony

César Award for bedste mandlige birolle

  • Eddy Mitchell Lykke Er i Field
    • Ticky Holgado til Twist
    • Jean-Pierre Cassel Ceremony
    • Jean-Hugues Anglade til Nelly og Mr. Arnaud
    • Michael Lonsdale til Nelly og Mr. Arnaud

César Award for bedste kvindelige birolle

  • Annie Girardot Les Misérables
    • Clotilde Courau for Elisa
    • Jacqueline Bisset for Ceremony
    • Carmen Maura Lykke Er i Field
    • Claire Nadeau til Nelly og Mr. Arnaud

César Award for mest lovende skuespiller

  • Guillaume Depardieu for Learners
    • Vincent Cassel La Haine
    • Hubert Koundé La Haine
    • Olivier Sitruk for Bait
    • Said Taghmaoui La Haine

César Award for mest lovende skuespillerinde

  • Kiberlain at få
    • Isabelle Carré for Rytteren på en tagryg
    • Clotilde Courau for Elisa
    • Marie Gillain for Bait
    • Virginie Ledoyen Single Girl

César Award for Bedste Instruktør

  • Claude Sautet til Nelly og Mr. Arnaud
    • Claude Chabrol for Ceremony
    • Mathieu Kassovitz La Haine
    • Etienne Chatiliez til lykke er i Field
    • Jean-Paul Rappeneau for Rytteren på en tagryg

César for bedste First

  • The Three Brothers Didier Bourdon og Bernard Campan
    • Få ved Laetitia Masson
    • Inventory Dell'Isola Patrick og Jean-François Richet
    • Pigalle Karim Dridi
    • Rosine Christine Carrière

César for bedste originale manuskript eller tilpasning

  • Telsche Boorman for Twist
    • Claude Chabrol og Caroline Eliacheff for Ceremony
    • Jacques Fieschi og Claude Sautet til Nelly og Mr. Arnaud
    • Mathieu Kassovitz La Haine
    • Florence Quentin Lykke Er i Field

César for bedste musik

  • Zbigniew Preisner, Michel Colombier og posthumt, for Elisa Serge Gainsbourg
    • Angelo Badalamenti for De fortabte børns by
    • Jean-Claude Petit til Rytteren på en tagryg
    • Philippe Sarde til Nelly og Mr. Arnaud

César Award for bedste cinematografi

  • Thierry Arbogast for Rytteren på en tagryg
    • Pierre Målet for La Haine
    • Darius Khondji for De fortabte børns by

César for bedste kostume design

  • Chrstian GASC til Madame Butterfly
    • Jean-Paul Gaultier til De fortabte børns by
    • Franca squarciapino for Rytteren på en tagryg

César for bedste udsmykning

  • Jean rabasse til De fortabte børns by
    • Michèle Abbé-Vannier til Madame Butterfly
    • Jacques Rouxel, Ezio Frigerio, Christian Marti Rytteren på en tagryg

César bedste lyd

  • Goudier Jean Pierre Gamet, Dominique Hennequin for Rytteren på en tagryg
    • Dominique Dalmasso, Vincent Tulli La Haine
    • Pierre Lenoir, Jean-Paul Loublier til Nelly og Mr. Arnaud

César for bedste redigering

  • Scott Stevenson og Mathieu Kassovitz La Haine
    • Noëlle Boisson for Rytteren på en tagryg
    • Jacqueline Thiedot til Nelly og Mr. Arnaud

César for bedste kortfilm

  • Den Monk og fisk Michaël Dudok de Wit
    • Brandfarlige organer Jacques Maillot
    • Bus Jean-Luc Gaget
    • Roland Lucien Dirat

César for bedste Producer

  • Christophe ROSSIGNON La Haine
    • Alain Sarde til Nelly og Mr. Arnaud
    • Alain Terzian til The Guardian Angels
    • Charles Gassot til lykke er i Field
    • Claude Berri for græstørv Forbandet

Honorary César

  • Henri Verneuil, Lauren Bacall
Forrige artikel 2013 ATP World Tour Finals
Næste artikel 446 f.Kr.. AD