23rd Cesar Awards ceremoni

Den 23 ceremoni César Award - også kendt som Night of César - belønne de film udgivet i 1997 fandt sted 28 februar 1998 på Théâtre des Champs Elysées.

Det blev ledet af Juliette Binoche og udsendt på Canal +.

Oplægsholdere og højttalere

  • Daniel Toscan du Plantier, formand for Akademiet for Motion Picture Arts and Technical
  • Juliette Binoche, formand for ceremonien
  • Antoine de Caunes, emcee
  • Charlotte Rampling, for præsentationen af ​​den honorære César Michael Douglas
  • Johnny Hallyday, for præsentationen af ​​den honorære César Jean-Luc Godard
  • Jean-Luc Godard, for præsentationen af ​​den honorære César Clint Eastwood
  • Juliette Binoche, for præsentationen af ​​César Award for Bedste Film
  • MC Solaar for levering af César for bedste musik
  • Alain Chabat, Patrick Timsit
  • Alain Chabat, Sandrine Bonnaire
  • Jane Birkin
  • Brigitte Fossey

Præmie liste

César Award for Bedste Film

  • Same Old Song af Alain Resnais
    • Klokkeren fra Philippe de Broca
    • Luc Besson femte Element
    • Marius og Jeannette af Robert Guédiguian
    • Vestlige Manuel Poirier

César Award for bedste udenlandske film

  • Brassed Off Mark Herman
    • Hana-bi Takeshi Kitano
    • Den engelske Patient Anthony Minghella
    • The Full Monty Peter Cattaneo
    • Alle siger Jeg elsker dig Woody Allen

César Award for Bedste Skuespiller

  • André Dussollier for Same Old Song
    • Daniel Auteuil for Klokkeren
    • Charles Berling til tør Cleaner
    • Didier Alain Chabat
    • Patrick Timsit til Fætter

César Award for bedste kvindelige hovedrolle

  • Ariane Ascaris til Marius og Jeannette
    • Sabine Azema for Same Old Song
    • Marie Gillain for Klokkeren
    • Kiberlain for Seventh Heaven
    • Miou-Miou for Dry Cleaner

César Award for bedste mandlige birolle

  • Jean-Pierre Bacri for Same Old Song
    • Vincent Perez til Klokkeren
    • Darroussin til Marius og Jeannette
    • Gérard Jugnot for Martha
    • Lambert Wilson for Same Old Song

César Award for bedste kvindelige birolle

  • Agnès Jaoui for Same Old Song
    • Marie Trintignant til Fætter
    • Karin Viard for vandrere
    • Pascale Roberts til Marius og Jeannette
    • Mathilde Seigner for Dry Cleaner

César Award for mest lovende skuespiller

  • Stanislas Merhar for Dry Cleaner
    • Sacha Bourdo for vestlige
    • Vincent Elbaz for vandrere
    • José Garcia for La Vérité si je herre!
    • Sergi López vestlige

César Award for mest lovende skuespillerinde

  • Emma de Caunes for en bror
    • Jeanne Balibar for I Hate Kærlighed
    • Isabelle Carré til The Banned Woman
    • Amira Casar La Vérité si je herre!
    • Laetitia Pesenti til Marius og Jeannette

César Award for Bedste Instruktør

  • Luc Besson til The Fifth Element
    • Alain Corneau til The Fætter
    • Robert Guédiguian til Marius og Jeannette
    • Alain Resnais for Same Old Song
    • Manuel Poirier for vestlige

César for bedste First

  • Didier Alain Chabat
    • Den anden side af havet Dominique Cabrera
    • Jesus Demons Bernie Bonvoisin
    • My Life in Pink Alain Berliner
    • Jesu liv af Bruno Dumont

César for bedste originale manuskript eller tilpasning

  • Jean-Pierre Bacri og Agnès Jaoui for Same Old Song
    • Alain Corneau og Michel Alexandre Le Fætter
    • Anne og Gilles Fontaine Taurand for Renseri
    • Jean-François Goyet og Manuel Poirier for vestlige
    • Robert Guédiguian og Jean-Louis Milesi til Marius og Jeannette

César for bedste musik

  • Bernardo Sandoval vestlige
    • Bruno Fontaine for Same Old Song
    • Jordi Savall for Marquise
    • Philippe Sarde for Klokkeren
    • Eric Serra The Fifth Element

César Award for bedste cinematografi

  • Thierry Arbogast til The Fifth Element
    • Benoît Delhomme for Artemisia
    • Jean-François Robin Le Bossu

César for bedste kostume design

  • Christian GASC for Klokkeren
    • Dominique Borg for Artemisia
    • Jean-Paul Gaultier til The Fifth Element

César for bedste udsmykning

  • Dan Weil til The Fifth Element
    • Jacques Saulnier for Same Old Song
    • Bernard Vézat for Klokkeren

César bedste lyd

  • Pierre Lenoir, Jean-Pierre Laforge for Same Old Song
    • Daniel Brisseau til The Fifth Element
    • Pierre Gamet, Gérard Lamper til Fætter

César for bedste redigering

  • Hervé de Luze for Same Old Song
    • Sylvie Landra til The Fifth Element
    • Henri Lanoe for Klokkeren

César for bedste kortfilm

  • Majorettes Davids i Fourier plads
    • Skrot Laurent Pouvaret
    • Erick Zonca single
    • Alt skal gå af Jean-Marc Moutout
    • Den gamle dame og Duer af Sylvain Chomet

Honorary César

  • Jean-Luc Godard, Clint Eastwood, Michael Douglas
Forrige artikel 1st Martinique
Næste artikel 23rd Golden Globes