3. César ceremoni

3 César Award ceremoni - også kendt som Night of César - belønne de film udgivet i 1977, blev der afholdt 4 feb 1978 på Salle Pleyel.

Den blev ledet af Jeanne Moreau og udsendt på Antenne 2, kommenteret af Pierre Tchernia.

Oplægsholdere og højttalere

  • Robert Enrico, formand for Akademiet for Motion Picture Arts and Technical
  • Jeanne Moreau, formand for ceremonien
  • Victor Lanoux, Pierre Roger, Jean-Pierre Aumont, mestre ceremoni
  • Olivia de Havilland, Robert Stack for levering af César Award for bedste udenlandske film
  • Annie Girardot og Philippe Noiret for levering af César Award for bedste kvindelige hovedrolle
  • Francoise Fabian, Pierre Richard, Victor Lanoux, Gene Wilder for levering af César Award for Bedste Skuespiller
  • Marthe Keller, Joseph Losey
  • Catherine Deneuve, Gérard Oury
  • Jane Birkin, Roger Pierre Henri Salvador
  • Jeanne Moreau, Jean-Pierre Aumont
  • Jeanne Moreau, Steven Spielberg, Jean-Pierre Aumont
  • Jodie Foster, Victor Lanoux, Roger Hanin

Præmie liste

César Award for Bedste Film

  • Providence Alain Resnais
    • Tromlen-Krabbe Pierre Schoendoerffer
    • Den Lacemaker af Claude Goretta
    • Vi vil alle gå til paradis Yves Robert

César Award for bedste udenlandske film

  • En særlig dag af Ettore Scola
    • Den amerikanske ven Wim Wenders
    • Annie Hall Woody Allen
    • Brød og chokolade Franco Brusati

César Award for Bedste Skuespiller

  • Jean Rochefort for Krabbe-tromle
    • Alain Delon til Death of a Korrupt mand
    • Charles Denner for Manden som elskede kvinder
    • Gérard Depardieu for at fortælle ham, at jeg elsker
    • Patrick Dewaere Le Juge Fayard dit Le Sheriff

César Award for bedste kvindelige hovedrolle

  • Simone Signoret for livet forude
    • Brigitte Fossey Børn af skabet
    • Isabelle Huppert til The Lacemaker
    • Miou-Miou for at fortælle ham, at jeg elsker
    • Delphine Seyrig for Repérages

César Award for bedste mandlige birolle

  • Jacques Dufilho for Krabbe-tromle
    • Michel Aumont forkælet for børn
    • Jean-François Balmer for Threat
    • Jean Bouise til The Judge Fayard sagde Sheriff
    • Philippe Leotard til The Judge Fayard sagde Sheriff

César Award for bedste kvindelige birolle

  • Marie Dubois Trussel
    • Florence Giorgetti til The Lacemaker
    • Nelly Borgeaud for Manden som elskede kvinder
    • Genevieve Fontanel for Manden som elskede kvinder
    • Valérie Mairesse for Repérages

César Award for Bedste Instruktør

  • Alain Resnais til Providence
    • Pierre Schoendoerffer Le Crabe-Tambour
    • Luis Buñuel i Det Obscure genstand Desire
    • Claude Miller for at fortælle ham, at jeg elsker

César for bedste originale manuskript eller tilpasning

  • David Mercer til Providence
    • Michel Audiard til Death of a Korrupt mand
    • Luis Buñuel og Jean-Claude Carrière At Obscure genstand Desire
    • Jean-Loup Dabadie Vi vil alle til paradis

César for bedste musik skrevet til en film

  • Miklós Rózsa til Providence
    • Vladimir Cosma for Animal
    • Francis Lai Bilitis
    • Philippe Sarde Le Crabe-Tambour

César Award for bedste cinematografi

  • Raoul Coutard for Krabbe-tromlen
    • Ricardo Aronovich til Providence
    • Pierre Lhomme at fortælle ham, at jeg elsker
    • Andreas Winding L'imprecator

César for bedste udsmykning

  • Jacques Saulnier, for Providence
    • Bernard Evein for La Vie devant soi
    • Jean-Pierre Kohut-til Svelko Vi vil alle til paradis
    • Hilton McConnico at fortælle ham, at jeg elsker

César bedste lyd

  • Jacques og René Magnol Maumont til Providence
    • Bernard Aubouy Diabolo menthe
    • Paul Lainé at fortælle ham, at jeg elsker
    • François Bel og Pierre Ley La Griffe og tand
    • Jean-Pierre Ruh for La Vie devant soi

César for bedste redigering

  • Albert Jurgenson til Providence
    • Françoise Bonnot af den simple Past
    • Chris Marker til bunden af ​​luften er rød
    • Henri Lanoe for Threat

César for bedste animerede kortfilm

  • Drøm Peter Foldes
    • Fracture Gaëtan Brizzi, Paul Brizzi
    • Kubrik Brac Dominique Rocher
    • Reden af ​​Gérard Collin
    • Mordillissimo Roger Beaurin

César for bedste korte fiktionsfilm

  • 500 gram kalvelever Henri Glaeser
    • Jeg ønsker at dø for fædrelandet af Jean-Paul Sartre, Mosco Boucault
    • The White Eye of Henry Colomer
    • François Ode undtagen søndag og helligdage
    • Underjordiske dage af David Andreas

César for bedste korte dokumentar

  • Den Ferrant Marshal Georges Rouquier
    • Benchavis Jean-Daniel Simon
    • Lotteri Guy Gilles liv
    • Fødsel Frédéric Boyer
    • Samara Rafi Toumayan

Honorary César

  • Robert Dorfmann

Tribute

  • Roberto Rossellini, Charlie Chaplin, Jacques Prévert, René Goscinny
Forrige artikel 2009 Hopman Cup