32 Saturn Awards Ceremony

Denne side indeholder koreanske tegn. Hvis der opstår problemer, skal du se Hjælp: Unicode eller teste din browser.

Den 32 Saturn Awards ceremoni, belønne de film udgivet i 2005, og de fagfolk, der har udmærket sig samme år, blev afholdt 2 maj 2006.

Præmie liste

Film

Bedste Science Fiction-film

  • Star Wars Episode III: Revenge of the Sith
    • Fantastic 4
    • Øen
    • The Jacket
    • Serenity: The Ultimate Rebellion
    • War of the Worlds

Bedste Fantasy Film

  • Batman Begins
    • Charlie og chokoladefabrikken
    • Narnia: Løven, heksen og garderobeskabet
    • Harry Potter og Flammernes Pokal
    • King Kong
    • Zathura

Bedste gyserfilm

  • Den Exorcism af Emily Rose
    • Constantine
    • Dødsriget
    • Saw 2
    • The Skeleton Key
    • Wolf Creek

Bedste actionfilm / eventyr / Thriller

  • Sin City
    • Flyveplan
    • A History of Violence
    • Kiss Kiss Bang Bang
    • Mr. og Mrs. Smith
    • Gamle Dreng
    • Red Eye: Under højt tryk

Bedste Animerede Film

  • Corpse Bride
    • Chicken Little
    • Det levende slot
    • Holdt for nar!
    • Madagaskar
    • Wallace & Gromit: The Curse of the Were-Rabbit

Bedste Instruktør

  • Peter Jackson King Kong
    • Christopher Nolan for Batman Begins
    • Andrew Adamson for Narnia: Løven, heksen og garderobeskabet
    • Mike Newell Harry Potter og Flammernes Pokal
    • George Lucas til Star Wars Episode III: Revenge of the Sith
    • Steven Spielberg i War of the Worlds

Bedste Skuespiller

  • Christian Bale for Batman Begins
    • Viggo Mortensen i A History of Violence
    • Robert Downey Jr. til Kiss Kiss Bang Bang
    • Pierce Brosnan til The Matador
    • Hayden Christensen i Star Wars Episode III: Revenge of the Sith
    • Tom Cruise i War of the Worlds

Bedste Kvindelige Skuespiller

  • Naomi Watts i King Kong
    • Jodie Foster for flyveplan
    • Laura Linney til The Exorcism af Emily Rose
    • Rachel McAdams i Red Eye: Under højt tryk
    • Natalie Portman i Star Wars Episode III: Revenge of the Sith
    • Tilda Swinton i Narnia: Løven, heksen og garderobeskabet

Bedste skuespiller i en birolle

  • Mickey Rourke for unge skuespiller
    • Dakota Fanning i War of the Worlds
      • Freddie Highmore Charlie og chokoladefabrikken
      • William Moseley i Narnia: Løven, heksen og garderobeskabet
      • Daniel Radcliffe i Harry Potter og Flammernes Pokal
      • Alex Etel i Millions
      • Josh Hutcherson for Zathura

    Bedste Manuskript

    • Christopher Nolan og David S. Goyer for Batman Begins
      • Ann Peacock, Andrew Adamson, Christopher Markus og Stephen McFeely til Narnia: Løven, heksen og garderobeskabet
      • Steve Kloves for Harry Potter og Flammernes Pokal
      • Peter Jackson, Fran Walsh og Philippa Boyens for King Kong
      • George Lucas til Star Wars Episode III: Revenge of the Sith
      • David Koepp for War of the Worlds

    Bedste musik

    • John Williams til Star Wars Episode III: Revenge of the Sith
      • James Newton Howard og Hans Zimmer for Batman Begins
      • Danny Elfman Charlie og chokoladefabrikken
      • Patrick Doyle Harry Potter og Flammernes Pokal
      • John Ottman til Kiss Kiss Bang Bang
      • John Williams til War of the Worlds

    Bedste Kostume

    • Isis Mussenden til Narnia: Løven, heksen og garderobeskabet
      • Lindy Hemming for Batman Begins
      • Gabriella Pescucci for Charlie og chokoladefabrikken
      • Jany Temime til Harry Potter og Flammernes Pokal
      • Terry Ryan for King Kong
      • Trisha Biggar til Star Wars Episode III: Revenge of the Sith

    Bedste Makeup

    • Howard Berger, Gregory Nicotero og Nikki Gooley til Narnia: Løven, heksen og garderobeskabet
      • Nick Knight og Amanda Dudman for Harry Potter og Flammernes Pokal
      • Richard Taylor, Gino Acevedo, Dominie Till og Peter Konge for King Kong
      • Howard Berger og Gregory Nicotero til dødsriget
      • Howard Berger og Gregory Nicotero for Sin City
      • Dave Elsey, Lou Elsey og Nikki Gooley til Star Wars Episode III: Revenge of the Sith

    Bedste visuelle effekter

    • Joe Letteri, Richard Taylor, Christian Rivers og Brian Van't Hul til King Kong
      • Janek Sirrs Dan Glass, Chris Corbould og Paul J. Franklin Batman Begins
      • Dean Wright, Bill Westenhofer, Jim Berney og Scott Farrar til Narnia: Løven, heksen og garderobeskabet
      • Jim Mitchell, Tim Alexander, Timothy Webber og John Richardson til Harry Potter og Flammernes Pokal
      • John Knoll, Roger Guyett, Rob Coleman og Brian Gernand til Star Wars Episode III: Revenge of the Sith
      • Dennis Muren, Pablo Helman, Randy Dutra og Daniel Sudick for War of the Worlds

    Fjernsyn

    Bedste serie sendt på nationale netværk

    • Lost: The
      • Invasion
      • Prison Break
      • Smallville
      • Supernatural
      • Overflade
      • Veronica Mars

    Bedste serie udsendelse på kabel eller syndikering

    • Battlestar Galactica
      • Den 4400
      • The Closer
      • Nip / Tuck
      • Stargate SG-1
      • Stargate Atlantis

    Bedste tv-film

    • Masters of Horror og Triangle
      • Cyclone Kategori 7: Global Storm
      • Into the West
      • Den hemmelighedsfulde ø
      • Revelations

    Bedste Skuespiller

    • Matthew Fox nederlag: Den
      • William Fichtner for Invasion
      • Julian McMahon Nip / Tuck
      • Wentworth Miller i Prison Break
      • Tom Welling i Smallville
      • Ben Browder Stargate SG-1

    Bedste Kvindelige Skuespiller

    • Kristen Bell Veronica Mars
      • Jennifer Garner Alias
      • Jennifer Love Hewitt Ghost Whisperer
      • Evangeline Lilly nederlag: Den
      • Patricia Arquette til Medium
      • Kristin Kreuk for Smallville

    Bedste skuespiller i en birolle

    • James Callis i Battlestar Galactica
      • Jamie Bamber Battlestar Galactica
      • Adewale Akinnuoye-Agbaje til nederlag: Den
      • Terry O'Quinn i Lost: The
      • Michael Rosenbaum Smallville for
      • Sam Neill Triangle

    Bedste kvindelige hovedrolle i en støttende rolle

    • Katee Sackhoff i Battlestar Galactica
      • Michelle Rodríguez til nederlag: Den
      • Erica Durance Smallville
      • Allison Mack Smallville
      • Claudia Black Stargate SG-1
      • Catherine Bell til Triangle

    DVD

    Bedste DVD udgave

    • Ray Harryhausen: The Early Years Collection
      • Bionicle 3: Web of Shadows
      • Boo
      • Cube Zero
      • Dead & amp; Morgenmad
      • Ringetoner: Lord of the Fans

    Bedste DVD Special Edition

    • Sin City
      • Donnie Darko
      • Evigt solskin i et pletfrit sind
      • De Utrolige
      • Lemony Baudelaire forældreløse Adventures
      • Saw

    Bedste specialudgave dvd af en klassisk

    • Troldmanden fra Oz
      • Ben-Hur
      • The Fly
      • Gladiator
      • King Kong
      • Titanic

    Bedste Collection DVD

    • Den Bela Lugosi Collection
      • Mystery Science Theater 3000 Collection Vol. 7 & amp; 8
      • Harold Lloyd Collection
      • Hammer Horror Series
      • Batman Collection
      • Val Lewton Collection

    Bedste DVD-udgave af et tv-program

    • Lost: The - Sæson 1
      • Battlestar Galactica
      • Star Trek: Enterprise
      • D House
      • Smallville
      • Frankenstein Reborn

    Bedste DVD-udgave af en gammel tv-program

    • Ralph Superhero
      • Tredje Rock fra Solen
      • Adventures of Superman
      • Alfred Hitchcock Presents
      • Varme emner
      • Moonlight

    Særlige priser

    Rising Star Award

    • Brandon Routh

    Filmskabere Showcase Award

    • Shane Sort
Forrige artikel 2013 Super GT sæson
Næste artikel 1932 Tour de France