33. Cesar Awards ceremoni

Den 33 César Award ceremoni, belønne de film udgivet i 2007, fandt sted 22 Februar, 2008 på Theatre du Chatelet.

Jean Rochefort er præsident, Antoine de Caunes og ceremonimester. Denne udgave er også transmitteres direkte og ukrypteret på Canal +. For første gang, ceremonien finder sted på en fredag ​​i stedet for lørdag at undgå konkurrence i den fransk-England-kamp i Six Nations.

De nominerede blev offentliggjort FREDAG JANUAR 25, 2008.

Oplægsholdere og højttalere

For af udseende.

  • Jean Rochefort, formand for ceremonien
  • Antoine de Caunes, studievært af ceremonien
  • Alice Taglioni, rabatten César Award for mest lovende skuespiller
  • Melanie Laurent, levering af César for bedste kortfilm
  • Léa Drucker og Emma de Caunes, rakte César Award for bedste første spillefilm
  • Gilles Lellouche og Jean-Paul Rouve, levering af César for bedste musik
  • Marie Gillain, levering af César for bedste kostume design
  • Fanny Ardant, rakte den første honorære César
  • Vahina giocante og Malik Zidi, rakte César Award for mest lovende skuespillerinde
  • Elie Semoun, levering af César bedste lyd
  • Elie Semoun, levering af César for bedste udsmykning
  • Virginie Ledoyen, rakte César Award for bedste mandlige birolle
  • Melvil Poupaud, rakte den anden honorære César
  • Michel Houellebecq, rakte César for bedste tilpasning
  • Caterina Murino, rakte César Award for bedste udenlandske film
  • François-Xavier Demaison, rakte César Award for bedste kvindelige birolle
  • Aïssa Maïga, levering af César for bedste dokumentarfilm
  • Clotilde Courau, levering af César for bedste originale manuskript
  • Jean-Claude Van Damme og Louise Bourgoin, rakte César Award for bedste cinematografi
  • Jean-Claude Van Damme og Louise Bourgoin, levering af César for bedste redigering
  • Alain Delon, Romy Schneider ære
  • Nathalie Baye og Edouard Baer, ​​rakte César Award for Bedste Instruktør
  • Marina Hands, rakte César Award for Bedste Skuespiller
  • Alain Delon, rakte César Award for bedste kvindelige hovedrolle
  • Charlotte Rampling og Jean Rochefort, rakte César Award for Bedste Film

Priser og nomineringer

Bedste franske film

  • The Secret af Kerner af Abdellatif Kechiche
    • La Vie en Rose af Olivier Dahan
    • Persepolis af Marjane Satrapi og Vincent Paronnaud
    • Den Dykning Bell og Butterfly Julian Schnabel
    • En hemmelighed af Claude Miller

Bedste Instruktør

  • Abdellatif Kechiche for The Secret of Grain
    • Olivier Dahan La Vie en Rose for
    • Claude Millers Un hemmelighed
    • Julian Schnabel til The Diving Bell og Butterfly
    • André Téchiné for Vidner

Bedste Skuespiller

  • Mathieu Amalric til rollen som Jean-Dominique Bauby i The Diving Bell og Butterfly
    • Michel Blanc til rollen som Adrian i Vidnerne
    • Darroussin til rollen som gartneren "Dujardin" i Samtaler med My Gardener
    • Vincent Lindon til rollen som Bertrand De, der forbliver i Liévain
    • Jean-Pierre Marielle til rollen som Salomon i Bellinsky Faut que ça danse!

Bedste Kvindelige Skuespiller

  • Marion Cotillard i rollen som Edith Piaf i La Vie en Rose
    • Isabelle Carré til rollen som Anna M. Anna M. i
    • Cécile de France til rollen som Tanya i et hemmeligt
    • Marina Fois til rollen som Catherine Nicolle, kaldet "Darling" i Darling
    • Catherine Frot til rollen som Odette Toulemonde Odette Toulemonde i

Bedste skuespiller i en birolle

  • Sami Bouajila til rollen i Mehdi Vidner
    • Pascal Greggory til rollen som Louis Barrier i La Vie en Rose
    • Michael Lonsdale til rollen som Mathias Bare i Heartbeat
    • Fabrice Luchini til rollen som Monsieur Jourdain i Molière
    • Laurent Stocker til rollen som Philibert Marquet i Tubelière Sammen, det er alt

Bedste kvindelige hovedrolle i en støttende rolle

  • Julie Depardieu i rollen som Louise i et hemmeligt
    • Lvovsky til rollen som Nathalie i Skuespillerinder
    • Bulle Ogier i rollen som Genevieve i Faut que ça danse!
    • Ludivine Sagnier til rollen som Hannah i et hemmeligt
    • Sylvie Testud for Momone rolle i La Vie en Rose

Bedste Han Begynder

  • Laurent Stocker til rollen som Philibert Marquet i Tubelière Sammen, det er alt
    • Nicolas Cazale til rollen som Antoine Sforza i købmandens søn
    • Leprince-Ringuet for Gregory rolle i Erwann Love Songs
    • Johan Libéreau til rollen som Manu i Vidnerne
    • Jocelyn Quivrin til rollen som Charlie i 99 francs

Bedste Kvindelige Begynder

  • HAFSIA HERZI Rym til rollen i The Secret of Grain
    • Louise Blachere til rollen som Anne i liljer
    • Audrey Dana til rollen som Huguette i romersk de gare
    • Adèle Haenel for Floriane rolle i Lilies
    • Clotilde Hesme til rollen som Alice i Love Songs

Bedste originale manuskript

  • The Secret af kornet - Abdellatif Kechiche
    • La Vie en Rose - Olivier Dahan
    • To dage i Paris - Julie Delpy
    • Dem, der forbliver - Anne Le Ny
    • Molière - Laurent Tirard og Grégoire Vigneron

Tilpasset

  • Persepolis - Marjane Satrapi og Vincent Paronnaud
    • Sammen, det er det - Claude Berri
    • Den Dykning Bell og Butterfly - Ronald Harwood
    • En hemmelig - Claude Miller og Natalie Carter
    • Darling - Christine Carrière

Bedste sæt

  • La Vie en Rose - Olivier Raoux
    • Molière - Françoise Dupertuis
    • Second Wind - Thierry Flamand
    • En hemmelig - Jean-Pierre Kohut Svelko
    • Jacquou Crisp - Christian Marti

Bedste Kostume

  • La Vie en Rose - Marit Allen
    • En hemmelig - Jacqueline Bouchard
    • Second Wind - Corinne Jorry
    • Molière - Pierre-Jean Larroque
    • Jacquou Crisp - Jean-Daniel Vuillermoz

Bedste fotografering

  • La Vie en Rose - Tetsuo Nagata
    • Second Wind - Yves Angelo
    • En hemmelig - Gérard de Battista
    • Intimate Enemies - Giovanni Fiore Coltellacci
    • Den Dykning Bell og Butterfly - Janusz Kaminski

Bedste redigering

  • Den Dykning Bell og Butterfly - Juliette Welfling
    • The Secret af kornet - Ghalya Lacroix og Camille Toubkis
    • En hemmelig - Véronique Lange
    • La Vie en Rose - Richard Marizy og Yves Beloniak
    • Persepolis - Stéphane Roche

Bedste lyd

  • La Vie en Rose - Laurent Zeilig Pascal Villard, Marc og Jean-Paul Doisne Hurier
    • Intimate Enemies - Antoine Deflandre Germain Boulay og Eric Tisserand
    • Love Songs - Guillaume Le Braz, Valerie Deloof, Agnes og Thierry Delor Ravez
    • Persepolis - Thierry Lebon Eric Chevallier og Samy Bardet
    • Den Dykning Bell og Butterfly - Jean-Paul Mugel, Francis Wargnier og Dominique Gaborieau

Bedste musik skrevet til en film

  • Love Songs - Alex Beaupain
    • Persepolis - Olivier Bernet
    • Intimate Enemies - Alexandre Desplat
    • En hemmelig - Zbigniew Preisner
    • Lad os danse! - Archie Shepp

Bedste første film

  • Persepolis af Marjane Satrapi og Vincent Paronnaud
    • Dem, der forbliver, Anne Le Ny
    • Og du er på den ?, Lola Doillon af
    • Åkander, af Céline Sciamma
    • Alt er tilgivet, Mia Hansen-Love

Bedste Documentary Film

  • Terror advokat, Barbet Schroeder
    • Dyreelskere, Laurent Charbonnier
    • Lip, fantasi til magten, Christian Rouaud
    • Den første Cry af Gilles de Maistre
    • Tilbage til Normandiet Nicolas Philibert

Bedste Kortfilm

  • Le Mozart des lommetyve af Philippe Pollet-Villard
    • Deweneti, Gaye Dyana
    • Premier Travel, Grégoire Sivan
    • The Promenade, Marina de Van
    • Rachel af Frédéric Mermoud

Bedste Udenlandske Film

  • De andres liv af Florian Henckel von Donnersmarck • Tyskland
    • 4 måneder, 3 uger og 2 dage, Cristian Mungiu Rumæniens •
    • På den anden side, ved Fatih Akin • Tyrkiet / Tyskland
    • Vi Own the Night, James Gray •
    • Løfter fra skyggerne, David Cronenberg • Canada //

Honorary César

  • Roberto Benigni
  • Jeanne Moreau
  • Romy Schneider, posthumt

Awards og flere nomineringer

Flere nomineringer

Flere priser

Næste artikel 12th Army Corps