34. Cesar Awards ceremoni

Den 34 César Award ceremoni, belønne de film udgivet i 2008, fandt sted 27 Februar de 2009 på Theatre du Chatelet i Paris.

Charlotte Gainsbourg var præsident, og føreren af ​​ceremonier var Antoine de Caunes, som allerede havde præsenterede César i 2008. Denne udgave er også transmitteres direkte og ukrypteret på Canal +.

De nominerede blev offentliggjort 23 januar 2009.

Oplægsholdere og højttalere

For af udseende.

  • Charlotte Gainsbourg, formand for ceremonien
  • Antoine de Caunes, emcee
  • Tomer Sisley, rakte César Award for bedste kvindelige birolle
  • Cécile Cassel, rakte César Award for mest lovende skuespiller
  • Laurent Stocker og Léa Drucker, levering af César for bedste redigering
  • Julie Depardieu, rakte César Award for bedste mandlige birolle
  • Antoine de Caunes, en hyldest til Claude Berri
  • Monica Bellucci, rakte César Award for bedste udenlandske film
  • Tilda Swinton udleveret César for bedste tilpasning
  • Dany Boon, rakte César Award for bedste første spillefilm
  • Amira Casar og Guillaume Gallienne, levering af César for bedste lyd og bedste kostume Cæsar
  • Florence Foresti, levering af César for bedste originale manuskript
  • Emma Thompson, tildeling af Honorary César Dustin Hoffman
  • Falske reklamer med François Berléand, Valérie Lemercier, Carole Bouquet
  • Mylène Jampanoï, rakte César Award for bedste cinematografi
  • Aïssa Maïga, levering af César for bedste musik skrevet til en film
  • Elie Semoun, efterligning Tootsie og overgivelse af César for bedste dokumentarfilm
  • Hyldest til de faldne 2008
  • Unge skuespillere i klassen, levering af César for bedste udsmykning
  • Julie Ferrier, levering af César for bedste kortfilm
  • Gaspard Ulliel, rakte César Award for mest lovende skuespillerinde
  • Carole Bouquet, præsentation af César Award for Bedste Instruktør
  • Diane Kruger, rakte César Award for Bedste Skuespiller
  • Lambert Wilson, rakte César Award for bedste kvindelige hovedrolle
  • Sean Penn og Charlotte Gainsbourg, rakte César Award for Bedste Film

Præmie liste

Bedste film

  • Martin Provost s Séraphine
    • The Class af Laurent Cantet
    • Længe siden, at jeg elsker dig Philippe Claudel
    • Mesrine i Jean-François Richet
    • Paris af Cédric Klapisch
    • Den første dag i resten af ​​dit liv Rémi Bezançon
    • A Christmas Tale af Arnaud Desplechin

Bedste Instruktør

  • Jean-François Richet for Mesrine
    • Rémi Bezançon til den første dag i resten af ​​dit liv
    • Laurent Cantet for klassen
    • For Arnaud Desplechin A Christmas Tale
    • Martin Provost for Séraphine

Bedste Skuespiller

  • Vincent Cassel til rollen som Jacques Mesrine Mesrine i
    • François-Xavier Demaison til rollen som Coluche Coluche i historien om en fyr
    • Guillaume Depardieu i rollen som Damien i Versailles
    • Albert Dupontel i rollen som Anthony i Méliot Love Me
    • Jacques Gamblin til rollen som Robert Duval i den første dag i resten af ​​dit liv

Bedste Kvindelige Skuespiller

  • Yolande Moreau for Séraphine Louis rolle i Séraphine
    • Catherine Frot til rollen som Prudence Beresford i kriminalitet er vores forretning
    • Kristin Scott Thomas til rollen som Juliette Fontaine i længe siden, at jeg elsker dig
    • Tilda Swinton til rollen som Julia i Julia
    • Sylvie Testud til rollen i Sagan Sagan

Bedste skuespiller i en birolle

  • Jean-Paul Roussillon til rollen som Abel i A Christmas Tale
    • Benjamin Biolay til rollen som Stellas far i Stella
    • Claude Rich til rollen som Robert i Hjælp dig selv og himlen vil hjælpe dig
    • Pierre Vaneck til rollen som far til Antoine i Love Me
    • Zem for Christophe Abadi rolle i The Girl from Monaco

Bedste kvindelige hovedrolle i en støttende rolle

  • Elsa Zylberstein til rollen som Leah i længe siden, at jeg elsker dig
    • Jeanne Balibar til rollen som Peggy Roche Sagan
    • Anne Consigny til rollen som Elizabeth i A Christmas Tale
    • Édith Scob til rollen som Helene Berthier i Summer Hours
    • Karin Viard til rollen som bageren i Paris

Bedste Han Begynder

  • Marc-André Grondin til rollen som Raphael Duval i den første dag i resten af ​​dit liv
    • Ralph Amoussou til rollen som Victor i Hjælp dig selv og himlen vil hjælpe dig
    • Laurent Capelluto til rollen som Simon i A Christmas Tale
    • Leprince-Ringuet for Gregory rolle Otto i La Belle Personne
    • Pio Marmai til rollen som Albert Duval i den første dag i resten af ​​dit liv

Bedste Kvindelige Begynder

  • Déborah François til rollen som Fleur Duval i den første dag i resten af ​​dit liv
    • Marilou Berry til rollen som Melanie Lupin i Vilaine
    • Louise Bourgoin til rollen som Audrey Varella i The Girl from Monaco
    • Anaïs Demoustier til rollen som Jane i The Grown Ups
    • Léa Seydoux til rollen som Junie Chartres i The Belle Personne

Bedste originale manuskript

  • Séraphine - Marc Abdelnour og Martin Provost
    • Den første dag i resten af ​​dit liv - Rémi Bezançon
    • Velkommen til Sticks - Dany Boon, Franck Magnier og Alexandre Charlot
    • Længe siden, at jeg elsker dig - Philippe Claudel
    • A Christmas Tale - Arnaud Desplechin og Emmanuel Bourdieu

Tilpasset

  • The Class - Laurent Cantet, François Bégaudeau og Robin Campillo
    • Love Me - Eric Assous, Frans af Epenoux og Jean Becker
    • Kriminalitet er vores forretning - Bieville Clemence, Francois og Nathalie Lafaurie Caviglioli
    • Mesrine - Abdel Rauf Dafri og Jean-François Richet
    • La Belle Personne - Christophe Honoré og Gilles Taurand

Bedste sæt

  • Séraphine - Thierry François
    • Mesrine - Emile Ghigo
    • Hjem - Ivan Niclass
    • Paris 36 - jean rabasse
    • Les enfants de Timpelbach - Olivier Raoux

Bedste Kostume

  • Séraphine - Madeline Fontaine
    • Kvindelige Agenter - Pierre-Jean Larroque
    • Mesrine - Virginie Montel
    • Sagan - Nathalie du Roscoät
    • Paris 36 - Carine Sarfati

Bedste fotografering

  • Séraphine - Laurent Brunet
    • Mesrine - Robert Gantz
    • A Christmas Tale - Eric Gautier
    • Hjem - Agnès Godard
    • Paris 36 - Tom Stern

Bedste redigering

  • Den første dag i resten af ​​dit liv - dronning Sophie
    • A Christmas Tale - Laurence Briaud
    • The Class - Robin Campillo og Stéphanie Léger
    • Paris - Francine Sandberg
    • Mesrine - Hervé Schneid og Bill Pankow

Bedste lyd

  • Mesrine - Jean Minondo, Gerard Hardy, Alexandre Widmer, Loïc Prian, François Groult og Hervé Buirette
    • A Christmas Tale - Jean-Pierre Laforce, Nicolas Cantin og Sylvain Malbrant
    • The Class - Olivier Mauvezin, Agnès Ravez og Jean-Pierre Laforce
    • Paris 36 - Daniel Sobrino, Roman Dymny og Vincent Goujon
    • Séraphine - Philippe Vandendriessche, Emmanuel og Ingrid Ralet Croset

Bedste musik skrevet til en film

  • Séraphine - Michael Galasso
    • Længe siden, at jeg elsker dig - Jean-Louis Aubert
    • Mesrine - Marco Beltrami og Marcus Trumpp
    • Den første dag i resten af ​​dit liv - Sinclair
    • Paris 36 - Reinhardt Wagner

Bedste første film

  • Længe siden, at jeg elsker dig Philippe Claudel
    • Home af Ursula Meier
    • Maskerader lud Salem
    • For hende Fred Cavayé
    • Versailles af Pierre Schoeller

Bedste Documentary Film

  • Strandene i Agnes af Agnes Varda
    • Hendes navn er Sabine Bonnaire
    • Jeg vil sove i Hollywood Antoine Maximy
    • Tabarly Pierre Marcel
    • Modern Life af Raymond Depardon

Bedste Kortfilm

  • Krummer af Pierre Pinaud
    • Den tabte paradis Helier Cisterne
    • Skhizein Jérémy Clapin
    • Taxa Wala af Lola Frederich
    • En særlig lektion Raphaël Chevènements

Bedste Udenlandske Film

  • Waltz with Bashir af Ari Folman • Israel
    • Eldorado af Bouli Lanners • Belgien
    • Gomorra af Matteo Garrone • Italien
    • Into the Wild Sean Penn •
    • Lorna tavshed af Jean-Pierre og Luc Dardenne • Belgien
    • There Will Be Blood Paul Thomas Anderson •
    • To Lovers af James Gray •

Honorary César

  • Dustin Hoffman

Awards og flere nomineringer

Flere nomineringer

Flere priser

Forrige artikel 1954 Belgiske Grand Prix
Næste artikel 1500 årti i arkitektur