37. César Awards

Den 37 César Award ceremoni, arrangeret af Academy of Arts og teknikker film, fandt sted 24 februar de 2012 på Théâtre du Châtelet i Paris, og belønnes film udgivet i 2011. Aftenen blev ledet af Guillaume Canet og præsenteret af Antoine de Caunes.

Annonceringen af ​​de nomineringer fandt sted 27 januar, 2012.

Oplægsholdere og højttalere

  • Guillaume Canet, formand for ceremonien
  • Antoine de Caunes, emcee
  • Tahar Rahim, om levering af César Award for mest lovende skuespillerinde
  • Mathilde Seigner, for præsentationen af ​​César Award for bedste mandlige birolle
  • Helena Noguerra, om levering af César for bedste kostume design og Best Production Design Caesar
  • Alexandre Astier, for præsentationen af ​​César Award for bedste animerede film
  • Aure Atika, om levering af César Award for mest lovende skuespiller
  • Sylvie Testud, for præsentationen af ​​César Award for bedste første spillefilm
  • Skitse Julie Ferrier
  • Julie Ferrier, levering af César for bedste dokumentarfilm
  • Alice Taglioni, rabatten César Best Music
  • Michel Gondry, tildeling af Honorary César
  • Kad Merad, rakte César Award for bedste kvindelige birolle
  • Audrey Fleurot, Zoe Felix og Olivia Bonamy, rakte César for bedste kortfilm
  • Sara Forestier, levering af César for bedste manuskript
  • Mathieu Kassovitz, rakte César Award for bedste cinematografi
  • Hyldest til Annie Girardot
  • Frédéric Beigbeder, udleveret César for bedste tilpasning
  • Valérie Bonneton, levering af César for bedste redigering og bedste lyd Cæsar
  • Laurent Lafitte, rakte César Award for bedste udenlandske film
  • Julie Depardieu og Eric Elmosnino, rakte César Award for Bedste Instruktør
  • Gilles Lellouche, rakte César Award for bedste kvindelige hovedrolle
  • Nicole Garcia, rakte César Award for Bedste Skuespiller
  • Guillaume Canet, rakte César Award for Bedste Film

Præmie liste

Bedste film

  • The Artist af Michel Hazanavicius
    • Krigserklæring af Valérie Donzelli
    • Le Havre Aki Kaurismäki
    • Poliss Maïwenn
    • Staten Motion Pierre Schoeller
    • Alain Cavaliers Pater
    • Intouchables Eric Toledano og Olivier af Nakache

Bedste Instruktør

  • Michel Hazanavicius for The Artist
    • Alain Cavalier for Pater
    • Pierre Schoeller for staten Motion
    • Valérie Donzelli for Erklæring of War
    • Eric Toledano og Olivier Nakache for Intouchables
    • Le Havre Aki Kaurismäki
    • Maïwenn for Poliss

Bedste Skuespiller

  • Omar Sy til rollen som Driss i Intouchables
    • Sami Bouajila til rollen som Omar Raddad i Omar Killed Me
    • François Cluzet til rollen som Philip i Intouchables
    • Jean Dujardin til rollen som George Valentin i The Artist
    • Olivier Gourmet til rollen som Bertrand Saint-Jean i staten motion
    • Denis Podalydès til rollen som Nicolas Sarkozy i The Conquest
    • Philippe Torreton til rollen som Alain Marécaux i en rimelig tvivl

Bedste Kvindelige Skuespiller

  • Bérénice Bejo til rollen som Peppy Miller i The Artist
    • Leila Bekhti til rollen som Leila i The Source
    • Valérie Donzelli til rollen som Julie i erklæring of War
    • Marina Fois til rollen som Iris i Poliss
    • Marie Gillain til rollen som Claire i alle vores ønsker
    • Karin Viard til rollen som Nadine i Poliss
    • Ariane Ascaris til rollen som Marie Claire i sneen på Kilimanjaro

Bedste skuespiller i en birolle

  • Michel Blanc til rollen som Gilles, stabschefen for ministeren, i The State Motion
    • Nicolas Duvauchelle til rollen som Mathieu i Poliss
    • JoeyStarr til rollen som Fred i Poliss
    • Bernard Le Coq til rollen som Jacques Chirac i The Conquest
    • Frédéric Pierrot til rollen som Balloo i Poliss

Bedste kvindelige hovedrolle i en støttende rolle

  • Carmen Maura rolle Ramírez Concepción i Kvinder i 6 gulv
    • Zabou Breitman Pauline for statens rolle i udøvelsen
    • Anne Le Ny til rollen som Yvonne i Intouchables
    • Lvovsky til rollen som Mary i Frankrig House of Tolerance
    • Karole Rocher til rollen som Chrys i Poliss

Bedste Han Begynder

  • Grégory Gadebois til rollen som Tony i Angèle et Tony
    • Nicolas Bridet til rollen som Philip i Amelot Du vil blive min søn
    • Guillaume Gouix til rollen som Jimmy Rivière i Jimmy Rivière
    • Pierre Niney til rollen i Primo Jeg elsker at se piger
    • Dimitri Storoge til rollen som Vidal Gang Monmon

Bedste Kvindelige Begynder

  • Naidra Ayadi til rollen som Nora i Poliss
  • Clotilde Hesme til rollen som Angela i Angèle et Tony
    • Adèle Haenel til rollen som Leah i House of Tolerance
    • Céline Sallette til rollen som Clotilde i House of Tolerance
    • Christa Théret til rollen som Sarah i The Twig

Bedste originale manuskript

  • Staten Øvelse - Pierre Schoeller
    • Krigen er erklæret - Donzelli og Jérémie Elkaïm
    • Kunstneren - Michel Hazanavicius
    • Poliss - Maïwenn og Emmanuelle Bercot
    • Intouchables - Eric Toledano og Olivier Nakache

Tilpasset

  • Carnage - Roman Polanski og Yasmina Reza,
    • Delikatesse - David Foenkinos,
    • Formodet Guilty - Vincent Garenq,
    • Omar Killed Me - Olivier Gorce, Zem, Olivier Lorelle og Rachid Bouchareb,
    • Den orden og moral - Mathieu Kassovitz, Benoît Jaubert og Pierre Geller,

Bedste Produktion Design

  • Kunstneren - Laurence Bennett
    • Of Tolerance: Minder fra bordellet - Alain Guffroy
    • Kvinderne på 6. sal - Pierre-François Limbosch
    • Udøvelse af staten - Jean-Marc Tran Tan Ba
    • Le Havre - Wouter Zoon

Bedste Kostume

  • Of Tolerance: Minder fra bordellet - Anaïs Romand
    • Min lille prinsesse - Catherine Baba
    • Kunstneren - Mark Bridges
    • Kvinderne på 6. sal - Christian GASC
    • The Source - Viorica Petrovici

Bedste fotografering

  • Kunstneren - Guillaume Schiffman
    • Poliss - Pierre AIM
    • Of Tolerance: Minder fra bordellet - Josée Deshaies
    • Udøvelse af staten - Julien Hirsch
    • Intouchables - Mathieu Vadepied

Bedste redigering

  • Poliss - Laure Gardette og Yann Dedet
    • The Artist - Anne-Sophie Bion og Michel Hazanavicius
    • Staten Øvelse - Laurence Briaud
    • Krigen er erklæret - Pauline Gaillard
    • Intouchables - Dorian Rigal-Ansous

Bedste lyd

  • Udøvelse af staten - Olivier Hespel, Julie Brenta og Jean-Pierre Laforce
    • Intouchables - Pascal Armant, Jean og Jean-Paul Goudier Hurier
    • Of Tolerance: Minder fra bordellet - Jean-Pierre Duret, Nicolas Moreau og Jean-Pierre Laforce
    • Poliss - Nicolas Provost, Rym Debbarh-Mounir og Emmanuel Croset
    • Krigen er erklæret - André Rigaut, Sébastien Savine og Laurent Gabiot

Bedste musik

  • Kunstneren - Ludovic Bource
    • Beloved - Alex Beaupain
    • Of Tolerance: Minder fra bordellet - Bertrand Bonello
    • En Monster i Paris - Mathieu Chedid og Patrice Renson
    • Staten Øvelse - Philippe Schoeller

Bedste første film

  • Når Svin har vinger Sylvain Estibal
    • 17 Piger af Delphine og Muriel Coulin
    • Angèle og Tony Alix Delaporte s
    • Delikatesse Stephane og David Foenkinos
    • Min lille prinsesse af Eva Ionesco

Bedste Animerede Film

  • Rabbinerens Cat af Joann Sfar og Antoine Delesvaux
    • The Circus af Nicolas Brault
    • Tail mus Benjamin Renner
    • En Monster i Paris Bergeron Bibo
    • Tabel over Jean-François Laguionie

Bedste Documentary Film

  • Alle Larzac Christian Rouaud
    • Bolden løgnere Daniel Leconte
    • Frederick Wiseman er Crazy Horse
    • Her drukner algeriere Yasmina Adi
    • Michel Petrucciani af Michael Radford

Bedste Udenlandske Film

  • Separation Asghar Farhadi Iran •
    • Black Swan Darren Aronofsky •
    • Kongens store tale af Tom Hooper •
    • Drive Nicolas Winding Refn •
    • The Kid med en cykel af Jean-Pierre Dardenne og Luc Dardenne • Belgien
    • Denis Villeneuve s Nawals Hemmelighed • Canada
    • Melancholia af Lars von Trier • Danmark, Sverige, Frankrig, Tyskland, Italien, Spanien

Bedste Kortfilm

  • Tuneren Olivier Treiner
    • Frankrig, der får tidligt op Hugo Chesnard
    • Jeg kunne have været en tæve Baya Kasmi
    • Jeg kunne være din bedstemor Bernard Tanguy
    • En verden uden kvinder Guillaume Brac

Honorary César

  • Kate Winslet for hele hans karriere.

Daniel Toscan du Plantier Prize

  • Alain Attal for Poliss Maïwenn

Awards og flere nomineringer

Flere nomineringer

Flere priser

Forrige artikel 83 f.Kr.. AD
Næste artikel 2007-2008 NHL Season