50th Golden Globe Awards

Den 50 Golden Globes ceremonien blev afholdt 24 jan 1993, tildeles film og serier udsendelse i 1992, og de fagfolk, der har udmærket sig i år.

Præmie liste

Vinderne er angivet nedenfor første i hver kategori og med fed skrift.

Film

Bedste drama

  • Tidspunktet for en weekend
    • The Crying Spil
    • Gode ​​Mænd
    • Howards End
    • Hensynsløse

Bedste musical eller komedie

  • Afspilleren
    • Aladdin
    • Las Vegas Honeymoon
    • Sister Act
    • Enchanted April

Bedste Instruktør

  • Clint Eastwood for Unforgiven
    • Robert Altman for spilleren
    • James Ivory for Howards End
    • Robert Redford for A River Runs Through It
    • Rob Reiner for Good Men

Bedste skuespiller i et drama

  • Al Pacino til rollen som løjtnant oberst Frank Slade i Le Temps i en weekend
    • Tom Cruise i rollen som løjtnant Daniel Kaffee i A Few Good Men
    • Robert Downey Jr. til rollen som Charles Chaplin i Chaplin
    • Jack Nicholson til rollen som Jimmy Hoffa i Hoffa
    • Denzel Washington til rollen som Malcolm X Malcolm X

Bedste kvindelige hovedrolle i et drama

  • Emma Thompson til rollen som Margaret Schlegel i Howards End
    • Mary McDonnell til rollen som maj-Alice Culhane i Passion Fish
    • Michelle Pfeiffer i rollen som Lurene Hallett i Love Field
    • Susan Sarandon til rollen som Michaela Odone Lorenzo i
    • Sharon Stone til rollen som Catherine Tramell i Basic Instinct

Bedste skuespiller i en musical eller komedie

  • Tim Robbins til rollen som Griffin Mill i afspilleren
    • Tim Robbins til rollen som Bob Roberts Bob Roberts
    • Nicolas Cage i rollen som Jack Singer i Honeymoon in Vegas
    • Billy Crystal til rollen som Buddy Young, Jr. i Mr. Saturday Night
    • Marcello Mastroianni i rollen som Joe i Meledandri Brugte Folk

Bedste kvindelige hovedrolle i en musical eller komedie

  • Miranda Richardson til rollen som Rose i Arbuthnot Enchanted April
    • Geena Davis Dottie Hinson rolle i en klasse for sig
    • Whoopi Goldberg til rollen som Deloris Van Cartier i Sister Act
    • Shirley MacLaine til rollen som Pearl Berman i Brugt People
    • Meryl Streep til rollen som Madeline Ashton i Death bliver hendes

Bedste skuespiller i en birolle

  • Gene Hackman i rollen som Lille Bill Daggett i Unforgiven
    • Jack Nicholson til rollen som oberst Nathan R. Jessep i et par gode mænd
    • Chris O'Donnell i rollen som Charles "Charlie" Simms i Le Temps i en weekend
    • Al Pacino til rollen som Ricky Roma i Glengarry
    • David Paymer til rollen som Stan i Mr. Saturday Night

Bedste kvindelige hovedrolle i en støttende rolle

  • Joan Plowright til rollen som Mrs. Fisher i Enchanted April
    • Geraldine Chaplin til rollen som Hannah Chaplin i Chaplin
    • Judy Davis i rollen som Sally i Ægtemænd og kvinder
    • Miranda Richardson til rollen som Ingrid Fleming Fatale
    • Alfre Woodard til rollen som Chantelle i Passion Fish

Bedste Manuskript

  • Tidspunktet for en weekend - Bo Goldman
    • Howards End - Ruth Prawer Jhabvala
    • Unforgiven - David Peoples
    • Gode ​​Mænd - Aaron Sorkin
    • Den afspiller - Michael Tolkin

Bedste Originale Sang

  • "En helt ny verden" udført af Peabo Bryson og Regina Belle - Aladdin
    • "Beautiful Maria af min sjæl" - The Mambo Kings
    • "Friend Like Me" hovedrollen Robin Williams - Aladdin
    • "Prins Ali" hovedrollen Robin Williams - Aladdin
    • "Det plejede at være My Playground" hovedrollen Madonna - A League af deres egne

Bedste Film Score

  • Aladdin - Alan Menken
    • Chaplin - John Barry
    • Den sidste Mohikaner - Randy Edelman
    • Basic Instinct - Jerry Goldsmith
    • 1492: Christopher Columbus - Vangelis Papathanassiou

Bedste Udenlandske Film

  • Indokina • Frankrig
    • Hver morgen verden • Frankrig
    • • Urga Rusland
    • Krydderier lidenskab • Mexico
    • Schtonk! • Tyskland

Fjernsyn

Bedste dramaserie

  • Northern Exposure
    • 90210
    • Homefront
    • Den skæbne Wings
    • Reed Sisters

Bedste musical eller komedie-serie

  • Roseanne
    • Brooklyn Bridge
    • Skål
    • Evening Shade
    • Murphy Brown

Bedste Miniserie eller tv-film bedst

  • Sinatra
    • Citizen Cohn
    • Jewels
    • Miss Rose White
    • Stalin

Bedste skuespiller i en dramaserie

  • Sam Waterston til rollen som Forrest Bedford i The Wings of Destiny
    • Scott Bakula til rollen som D Samuel "Sam" Beckett i Quantum Leap
    • Mark Harmon til rollen som Dicky Cobb i The Voices of Silence
    • Rob Morrow til rollen som Joel Fleischman på Northern Exposure
    • Jason Priestley til rollen som Brandon Walsh i Beverly Hills 90210

Bedste kvindelige hovedrolle i en dramaserie

  • Regina Taylor til rollen som Lilly Harper i The Wings of Destiny
    • Mariel Hemingway til rollen som Sydney Guilford i Civil Wars
    • Angela Lansbury i rollen som Jessica Beatrice Fletcher i Murder
    • Marlee Matlin til rollen som Tess Kaufman i The Voices of Silence
    • Janine Turner til rollen som Maggie O'Connell i Northern Exposure

Bedste skuespiller i en musical eller komedie-serie

  • John Goodman til rollen som Dan Conner i Roseanne
    • Tim Allen til rollen som Tim Taylor i Home Improvement
    • Craig T. Nelson til rollen som coach Hayden Fox
    • Will Smith til rollen som William "Will" Smith i The Fresh Prince of Bel-Air
    • Ted Danson til rollen som Sam Malone i Cheers
    • Ed O'Neill til rollen som Al Bundy i Gift med børn
    • Burt Reynolds til rollen som Woodrow "Træ" i Newton Evening Shades

Bedste skuespiller i en musical eller komedie-serie

  • Roseanne til rollen som Roseanne Roseanne i
    • Candice Bergen Murphy Brown rolle i Murphy Brown
    • Helen Hunt i rollen som Jamie Buchman i Mad About You
    • Katey Sagal til rollen som Peggy Bundy i Gift med børn
    • Kirstie Alley til rollen som Rebecca Howe i Cheers

Bedste skuespiller i en Miniserie eller en film

  • Robert Duvall til rollen som Josef Stalin Stalin
    • Anthony Andrews i rollen som William Whitfield i Juveler
    • Philip Casnoff til rollen som Frank Sinatra i Sinatra
    • Jon Voight til rollen som professor Alfred Kroeber i den sidste af hans stamme
    • James Woods til rollen som Marcus Roy Cohn i Citizen Cohn

Bedste kvindelige hovedrolle i en Miniserie eller en film

  • Laura Dern til rollen som Janet Harduvel i The Triumph of Truth
    • Drew Barrymore til rollen som Anita i Minteer Gun Crazy
    • Katharine Hepburn i rollen som Victoria Brown En mand på loftet
    • Jessica Lange til rollen som Alexandra Bergson i O Pioneers!
    • Kyra Sedgwick til rollen som Miss Rose White i Rose White

Bedste skuespiller i en birolle i en serie, Miniserie eller en film

  • Maximilian Schell til rollen som Lenin i Stalins
    • Jason Alexander til rollen som George Costanza i Seinfeld
    • John Corbett til rollen som Chris Stevens i Northern Exposure
    • Hume Cronyn til rollen som Ben i Broadway Bound
    • Earl Holliman til rollen som Darden Towe i Delta
    • Dean Stockwell til rollen som Albert "Al" kvantespring i Calavicci

Bedste skuespillerinde i en birolle i en serie, Miniserie eller en film

  • Joan Plowright i rollen som Olga i Stalins
    • Olympia Dukakis til rollen som Dolly Sinatra i Sinatra
    • Laurie Metcalf til rollen som Jackie i Roseanne Harris
    • Park Samlet for rollen som Laverne Todd i huset Madness
    • Amanda Plummer i rollen som Lusia Weiss i Miss Rose White
    • Gena Rowlands til rollen som Honora Swift i Crazy in Love

Speciel

Golden Globe Cecil B. DeMille Award

  • Lauren Bacall

Miss Golden Globe

  • Erin Hamilton

Special Award

  • Robin Williams, for hans stemme arbejde med eftersynkronisering af "Genie" og "Peddler, den Hosekræmmeren" i filmen Aladdin.

Awards og flere nomineringer

Flere nomineringer

Film

Fjernsyn

Personligheder

Flere priser

Film

Fjernsyn

Personlighed

De store tabere

Film

Fjernsyn

Forrige artikel 2005 Belize uro
Næste artikel 1. arrondissement i Paris