55. Golden Globes

Den 55 Golden Globes ceremonien blev afholdt 18 januar 1998, tildeles film og serier udsendelse i 1997, og de fagfolk, der har udmærket sig i år.

Præmie liste

Vinderne er angivet nedenfor første i hver kategori og med fed skrift.

Film

Bedste drama

  • Titanic
    • Amistad
    • The Boxer
    • Will Hunting
    • LA Confidential

Bedste musical eller komedie

  • Så godt som det bliver
    • The Full Monty
    • Men in Black
    • Min bedste vens bryllup
    • Wag

Bedste Instruktør

  • James Camerons Titanic
    • James L. Brooks for så godt som det bliver
    • Curtis Hanson for LA Confidential
    • Jim Sheridan til The Boxer
    • Steven Spielbergs Amistad

Bedste skuespiller i et drama

  • Peter Fonda til rollen som Ulee Jackson i Ulee Gold
    • Matt Damon i rollen som Will Hunting Will Hunting i
    • Daniel Day-Lewis til rollen som Danny Flynn i The Boxer
    • Leonardo DiCaprio til rollen som Jack Dawson i Titanic
    • Djimon Hounsou til rollen som Cinque i Amistad

Bedste kvindelige hovedrolle i et drama

  • Judi Dench i rollen som dronning Victoria i Mrs Brown
    • Helena Bonham Carter til rollen som Kate Croy i The Wings of the Dove
    • Jodie Foster til rollen som Ellie Arroway på Kontakt
    • Jessica Lange til rollen som Ginny Kog Smith Secrets
    • Kate Winslet til rollen som Rose Dewitt Bukater i Titanic

Bedste skuespiller i en musical eller komedie

  • Jack Nicholson til rollen som Melvin Udall i As Good as It Gets
    • Jim Carrey i rollen som Fletcher Reede i Liar Liar
    • Dustin Hoffman til rollen som Stanley Motss i Wag
    • Samuel L. Jackson i rollen som Ordell Robbie i Jackie Brown
    • Kevin Kline til rollen som Howard Brackett i In and Out

Bedste kvindelige hovedrolle i en musical eller komedie

  • Helen Hunt Carol Connelly rolle i så godt som det bliver
    • Joey Lauren Adams til rollen som Alyssa Jones i Chasing Amy
    • Pam Grier til rollen i Jackie Brown Jackie Brown
    • Jennifer Lopez til rollen som Selena Quintanilla Perez Selena i
    • Julia Roberts til rollen som Jules Potter i Min bedste vens bryllup

Bedste skuespiller i en birolle

  • Burt Reynolds til rollen som Jack Horner i Boogie Nights
    • Rupert Everett i rollen som George Downes i Min bedste vens bryllup
    • Anthony Hopkins som John Quincy Adams i Amistad
    • Greg Kinnear i rollen som Simon biskop i As Good as It Gets
    • Jon Voight til rollen som Leo F. Drummond i The Rainmaker
    • Robin Williams til rollen som Sean Maguire i Good Will Hunting

Bedste kvindelige hovedrolle i en støttende rolle

  • Kim Basinger for rollen i LA Confidential Lynn Bracken
    • Joan Cusack i rollen som Emily i In and Out
    • Julianne Moore til rollen som Amber Waves / Maggie i Boogie Nights
    • Gloria Stuart til rollen som Rose Dawson Calvert i Titanic
    • Sigourney Weaver til rollen som Janey Carver i Ice Storm

Bedste Manuskript

  • Will Hunting - Ben Affleck og Matt Damon
    • Så godt som det Gets - Mark Andrus og James L. Brooks
    • LA Confidential - Curtis Hanson og Brian Helgeland
    • Titanic - James Cameron
    • Wag - Hilary Henkin og David Mamet

Bedste Originale Sang

  • "My Heart Will Go On" sunget af Celine Dion - Titanic
    • "Rejsen til fortiden" hovedrollen Aaliyah - Anastasia
    • "Once Upon a December" sunget af Deana Carter - Anastasia
    • "Stå distancen" hovedrollen Roger Bart - Hercules
    • "Tomorrow Never Dies" hovedrollen Sheryl Crow - Tomorrow Never Dies

Bedste Film Score

  • Titanic - James Horner
    • Gattaca - Michael Nyman
    • Kundun - Philip Glass
    • LA Confidential - Jerry Goldsmith
    • Syv år i Tibet - John Williams

Bedste Udenlandske Film

  • My Life in Pink • Belgien
    • • Artemisia Frankrig
    • Vidne den nette • Italien
    • • Lea Tjekkiet
    • Den Thief and Child • Rusland

Fjernsyn

Bedste dramaserie

  • X-Files
    • Livet for enhver pris
    • Nødsituationer
    • Law & Order
    • NYPD Blå

Bedste musical eller komedie-serie

  • Ally McBeal
    • Tredje Rock fra Solen
    • Frasier
    • Venner
    • Seinfeld
    • Spin City

Bedste Miniserie eller tv-film bedst

  • George Wallace
    • Tolv Angry Mænd
    • Don King: Kun i Amerika
    • Miss Evers 'Drenge
    • Odysseen

Bedste skuespiller i en dramaserie

  • Anthony Edwards til rollen som D Mark Greene i ER
    • Kevin Anderson til rollen som Ray i et helligt liv
    • George Clooney i rollen som D Doug Ross on ER
    • David Duchovny til rollen som Fox Mulder i X-Files
    • For Lance Henriksen som Frank Black i Millennium

Bedste kvindelige hovedrolle i en dramaserie

  • Christine Lahti rolle i The Life for enhver pris
    • Gillian Anderson til rollen som Dana Scully i X-Files
    • Kim Delaney til rollen som Diane Russell i NYPD Blå
    • Roma Downey til rollen som Monica ind af en engel
    • Julianna Margulies til rollen som Carol Hathaway på ER

Bedste skuespiller i en musical eller komedie-serie

  • Michael J. Fox i rollen som Mike Flaherty i Spin City
    • Kelsey Grammer for Frasier Crane D rolle i Frasier
    • John Lithgow til rollen som Dick Solomon på Third Rock fra Solen
    • Paul Reiser til rollen som Paul Buchman i Mad About You
    • Jerry Seinfeld til rollen som Jerry Seinfeld i Seinfeld

Bedste skuespiller i en musical eller komedie-serie

  • Calista Flockhart til rollen i Ally McBeal Ally McBeal
    • Kirstie Alley til rollen som Ronnie Anderson Veronica Closet
    • Ellen DeGeneres til rollen som Ellen i Ellen Morgan
    • Jenna Elfman til rollen som Dharma i Dharma og Greg Montgomery
    • Helen Hunt i rollen som Jamie Buchman i Mad About You
    • Brooke Shields til rollen som Susan i Susan!

Bedste skuespiller i en Miniserie eller en film

  • Ving Rhames i rollen som Don King i Don King: Kun i Amerika
    • Armand Assante til rollen som Odysseus i Odysseen
    • Jack Lemmon til rollen som nævning # 8 i Twelve Angry Men
    • Matthew Modine i rollen som Matthew Modine i The Secrets of Silence
    • Gary Sinise til rollen som George Wallace George Wallace i

Bedste kvindelige hovedrolle i en Miniserie eller en film

  • Alfre Woodard til rollen som Eunice i Miss Evers 'Drenge
    • Ellen Barkin til rollen som Glory Marie Jackson i vingerne af kærlighed
    • Jena Malone til rollen som Lilly Kate Burns i Retten til at håbe
    • Vanessa Redgrave i rollen som Bella i Graziella Luciano Mafia
    • Meryl Streep til rollen som Lori i Reimuller Med fare for at miste dig

Bedste skuespiller i en birolle i en serie, Miniserie eller en film

  • George C. Scott for rollen som nævning # 3 i Twelve Angry Men
    • Jason Alexander til rollen som George Costanza i Seinfeld
    • Michael Caine i rollen som Frederik de Klerk og Mandela de Klerk i
    • David Hyde Pierce i rollen som Niles Crane i Frasier D
    • Eriq La Salle til rollen som D Peter Benton på ER
    • Noah Wyle til rollen som John Carter på ER D

Bedste skuespillerinde i en birolle i en serie, Miniserie eller en film

  • Angelina Jolie til rollen som Cornelia Wallace i George Wallace
    • Joely Fisher til rollen som Ellen Paige Clark
    • Della Reese til rollen som Tess ind af en engel
    • Gloria Reuben til rollen som Jeanie Boulet på ER
    • Mare Winningham til rollen som George Wallace i Lurleen Wallace

Speciel

Golden Globe Cecil B. DeMille Award

  • Shirley MacLaine

Miss Golden Globe

  • Clementine Ford

Awards og flere nomineringer

Flere nomineringer

Film

Fjernsyn

Personligheder

Flere priser

Film

Fjernsyn

Personlighed

De store tabere

Film

Fjernsyn

Forrige artikel 31 f.Kr.. AD
Næste artikel 31. ceremoni Cæsar