7 guld

Den 7 guld var en prisuddeling for fransk tv, arrangeret af magasinet Tele 7 Jours tv-programmer.

Ceremonien, transmitteret direkte på tv, fandt sted fra 1985 til 1991 og derefter 1993-2001 og endelig i 2003. Hver trofæ, personligheder, programmer eller værker blev slips udpeges af enten offentlige eller af fagfolk. Trofæet tildeles vinderne, en statuette kaldes 7 guld, er arbejdet i Georges Mathieu.

I 2005 nogle medier antyder en mulig afkast på 7 guld, produceret af Endemol, og derefter, i 2008, er en genoplivning annonceret på Direct 8, men ikke lykkes. I slutningen af ​​november 2011, den redaktionelle direktør for Télé 7 Jours meddeler, at forhandlinger i gang med France Télévisions til at genoplive ceremoni i 2012. Men mislykkedes projektet igen.

Kategorier

Bedste Host

  • 1985: Bernard Pivot
  • 1986: Michel Polac TF1
  • 1987: Bernard Pivot - debatter, Antenne 2 - og Michel Drucker - sorter, Antenne 2
  • 1988: Antoine de Caunes - sorter, Antenne 2 - og Anne Sinclair - debatter, TF1
  • 1989 Caroline Tresca - debatter, FR3 - og Frédéric Mitterrand - debatter, Antenne 2
  • 1990: Patrick Sébastien - sorter, TF1 og Anne Sinclair - debatter, TF1
  • 1991: Antoine de Caunes - sorter, Canal + - og Jean-Marie Cavada - debatter, Frankrig 3
  • 1993: Philippe Gildas - underholdning, Canal +
  • 1994: Jean-Marie Cavada - debatter, Frankrig 3
  • 1995: Antoine de Caunes - underholdning, Canal + - og Jean-Marie Cavada - debatter, Frankrig 3

Bedste Company Magazine

  • 1997: Emmanuel Kæde til Capital, M6
  • 1998: Julien Courbet Utvivlsomt, TF1

Bedste nyhedsmagasin

  • 1997: Paul Nahon og Bernard Benyamin til udsending, Frankrig 2

Bedste program for unge

  • 1985: The Disney Channel FR3
  • 1986: Dorothy for Recre A2, Antenne 2
  • 1987: Patrice Drevet til Mini Mag, TF1
  • 1988: Once Upon a Time ... Life, FR3
  • 1989: Det Cartoon, Canal +
  • 1990: Babar, Canal + / FR3
  • 1991: Afkoder ikke Bunny, Canal +
  • 1993: The Adventures of Tintin, Frankrig 3
  • 1994: Det Cartoon, Canal +
  • 1995: Det Cartoon, Canal +
  • 1996 Gérard Klein for Va Savoir, The Fifth
  • 1997: Minikeums, Frankrig 3
  • 1997 Gérard Klein Hvem ved, det femte
  • 1998: Minikeums, Frankrig 3
  • 1999: En verden af ​​Donkey Kong og Leslie Kongs, Frankrig 2
  • 2000: Minikeums, Frankrig 3
  • 2001: Det er ikke raketvidenskab, Frankrig 3
  • 2003: Det Cartoon, Canal +

Bedste live show

  • 1991: Dummies problem, Canal +

Bedre underholdning / humor show

  • 1997: Pascal Brunner om særlig Fa, hvis sang, Frankrig 3
  • 2001: Vi har prøvet alt, France 2
  • 2003: Le Plus Grand Cabaret Du Monde, Frankrig 2

Bedst af 2000 spil viser

  • 2000: Lad os lave en Deal, TF1
  • 2003 Hvem vil være millionær, TF1?

Bedste kulturelle magasin

  • 2003: Laurent for Bignolas Bør ikke drømme, Frankrig 3

Bedste TV Movie / TV film Bedste

  • 1985: Claude Santelli for Jacques de Fatalistiske
  • 1986: Yves-André Hubert Taske til Marie Besnard, TF1
  • 1987: Pierre Boutron overrasker for en moderne par, Antenne 2
  • 1988 Crusade Serge Moati, FR3
  • 1989: Kilden i Provence Claude Berri, Antenne 2
  • 1990: Intet andet end sandheden Jacques Ertaud, Canal + / TF1
  • 1991 Bouvard og Pécuchet, FR3 / september
  • 1993: The Controversy of Valladolid, Frankrig 3
  • 1994 L'Affaire Seznec, TF1
  • 1995: Førere af brød Hervé Basel, Frankrig 2
  • 1997: The Age of muligt Pascale Ferran
  • 1998: Bukser, Frankrig 2
  • 2000: Underviser, TF1
  • 2001: Fatou Malis, Frankrig 2
  • 2003: Jean Moulin, TF1

Bedste dramaserie eller indsamling / Bedste serie eller sæbeopera

  • 1985: Philippe Monnier til Des drosler ulve
  • 1986 Yannick Andrei Taske til Caillaux, Antenne 2
  • 1987: Michel Wyn Grevèche for Félicien, Antenne 2
  • 1988: Afghanistan, er forbudt af Alain Corneau, TF1
  • 1989: Maria Vandamme Jacques Ertaud TF1
  • 1990: Michel Soulter Condorcet, TF1
  • 1991 Navarro, TF1
  • 1993: The Adventures of Nestor Burma, Frankrig 2
  • 1994: The Castle of oliventræer, Frankrig 2
  • 1995 Jalna, Frankrig 2
  • 1997: Kongen af ​​Alley nina companeez, Frankrig 2
  • 1998: Mellem land og hav, Frankrig 2
  • 2000: En stor familie, TF1
  • 2001: The Blue Bicycle, Frankrig 2
  • 2003 Josephine, Guardian Angel, TF1

Bedste arbejde af fiktion

  • 1999: Greven af ​​Monte Cristo, produceret af Jean-Pierre Guérin og instrueret af Josée Dayan, TF1

Bedste Instruktør fiktion

  • 1985: Claude Santelli for Jacques de Fatalistiske
  • 1986: Hervé Basel Aux felter og Ami Maupassant, TF1
  • 1987: Marcel Bluwal, 1996, TF1
  • 1989: Jacques Ertaud Maria Vandamme, TF1
  • 1990: Jacques Ertaud for stilhed Award, Canal + / TF1
  • 1991: Marcel Bluwal for wops, Canal + / TF1
  • 1993: Jean-Daniel Verhaeghe til Controversy of Valladolid, Frankrig 3 / september
  • 1994: Yves Boisset til sag Seznec, TF1
  • 1995: Hervé Basel Masters brød, Frankrig 2
  • 1997: Pascale Ferran for Age of muligt Arte
  • 1998: Hervé Basel for mellem land og hav, Frankrig 2
  • 1999: Josée Dayan til Greven af ​​Monte Cristo, TF1
  • 2000: Nadine Trintignant France 2
  • 2001 nina companeez for en picnic på Osiris, Frankrig 2
  • 2003: Yves Simoneau Napoleon, Frankrig 2

Bedste forfatter / bedste forfatter eller skribent fiktion / bedste forfatter eller skribent

  • 1985: Jean Host for Djævelen i skrifttypen, TF1
  • 1986 Frédéric Pottecher Taske til Marie Besnard, TF1
  • 1987: Jean-Claude Carrière til forundring af en moderne par, Antenne 2
  • 1988: Robert Merle og Bernard Revon for Island, TF1
  • 1989: Jacques Dusquene og Béatrice Rubinstein Maria Vandamme, TF1
  • 1990: Jacques Fansten for fraktur infarkt, Canal + / Antenne 2
  • 1991: Jean-Claude Carrière til Bouvard og Pécuchet, FR3 / september
  • 1993: Jean-Claude Carrière for Controversy of Valladolid, Frankrig 3 / september
  • 1994: Yves Boisset til sag Seznec, TF1
  • 1995: Hervé Basel, Jean-Pierre Gallo og Bernard Lantéric for Masters brød, Frankrig 2
  • 1997: Henri de Turenne og Michel Deutsch til Alsace eller Både Mathilde, Arte
  • 1998: Hervé Basel for mellem land og hav, Frankrig 2
  • 1999: Didier Decoin til Greven af ​​Monte Cristo
  • 2000: Laurent Cantet og Gilles Marchand
  • 2001 Janluk Penot for en fyr, en pige, Frankrig 2
  • 2003: Lionel Dutemple Bruno Gaccio Ahmed Hamidi og Julien Hervé Les Guignols de l'info, Canal +

Bedste Skuespiller / Best Fiction skuespiller

  • 1985: Michel Bouquet for Christmas Carol
  • 1986: André Dussollier til Music Hall, Canal +
  • 1987: Pierre Arditi Perfect Kærlighed, TF1
  • 1988: Jacques Dufilho for en uskyldig kvinde, TF1
  • 1989: Michel Piccoli for Ruelle Moonlight, FR3
  • 1990: Roger Hanin Navarro, TF1
  • 1991: Jean Carmet til Bouvard og Pécuchet, FR3 / september
  • 1993: Jean-Pierre Marielle til Controversy of Valladolid, Frankrig 3 / september
  • 1994 Gérard Klein til Instit, Frankrig 2
  • 1995: Jean Carmet til Eugenie Grandet, Frankrig 3
  • 2000: Pierre Mondy, TF1
  • 2001 Gérard Klein til Instit, Frankrig 2
  • 2003: Francis Huster for Jean Moulin, TF1

Bedste Skuespiller - TV-film

  • 1988: Jacques Dufilho for en uskyldig kvinde
  • 1997: Robin Renucci for børn og forældre i træerne i halve, TF1
  • 1998: Richard Böhringer for en mand vred, TF1
  • 1999: Gerard Depardieu i Greven af ​​Monte Cristo, TF1

Bedste skuespiller - serie eller sæbeopera

  • 1978: Jacques Dumesnil for Håber at Gud, TF1
  • 1997 Gérard Klein til Instit, Frankrig 2
  • 1998: Roger Hanin Navarro, TF1

Bedste skuespillerinde / Bedste skuespillerinde fiktion

  • 1985: Suzanne Flon til Mademoiselle Clarisse
  • 1986: Alice Sapritch Taske til Marie Besnard, TF1
  • 1987: Rosy Varte for Maguy, Antenne 2
  • 1988: Et slot til anny duperey sol, Antenne 2
  • 1989: Annie Girardot for Harvest Wind, TF1
  • 1990: Delphine Seyrig blade til en sæson, Antenne 2
  • 1991: Marie-Christine Barrault for Marie Curie, en hæderlig kvinde, Frankrig 3
  • 1993 anny duperey for en dejlig familie, TF1
  • 1994: Brigitte Fossey Chateau des Oliviers, Frankrig 2
  • 1995 Darrieux til Jalna, Frankrig 2
  • 2000: Mimie Mathy til Josephine, Guardian Angel, TF1
  • 2001 Véronique Genest Julie Lescaut, TF1
  • 2003 Mimie Mathy, TF1

Bedste kvindelige hovedrolle - TV-film

  • 1997 Corinne Touzet for en kvinde af ære, TF1
  • 1998 Véronique Jannot for han er manden i mit liv, TF1

Bedste skuespillerinde - serie eller sæbeopera

  • 1997 Véronique Genest Julie Lescaut, TF1
  • 1998: Mimie Mathy i Joséphine, skytsengel
  • 1999: Véronique Genest Julie Lescaut og en kærlighed til fætter

Bedste tv-nyheder studievært

  • 1985 Christine Ockrent
  • 1986: Claude Sérillon, Antenne 2
  • 1987: Bernard Rapp, Antenne 2
  • 1988: Bruno Masure, TF1
  • 1989: Guillaume Durand, La Cinq
  • 1990: Bruno Masure, TF1
  • 1991: Claire Chazal, Antenne 2
  • 1993: Bruno Masure, Frankrig 2
  • 1994 Paul Amar, Frankrig 2
  • 1995: Bruno Masure, Frankrig 2
  • 1997: Jean-Pierre Pernaut for 13 timer, TF1
  • 1998: Bruno Masure til nyhederne 20 timer, Frankrig 2
  • 1999: Jean-Pierre Pernaut, i 13 timer, TF1
  • 2000 Rachid Arhab og Carole Gaessler, Frankrig 2
  • 2001: Jean-Pierre Pernaut, i 13 timer, TF1
  • 2003: Jean-Pierre Pernaut, i 13 timer, TF1

Bedste journalist eller henvise

  • 1985: Francois de Skabe
  • 1986: Anne Sinclair, TF1
  • 1987: Philippe Alfonsi, FR3
  • 1988: Bernard Rapp, Antenne 2

Bedste nyhedsmagasin eller debat

  • 1985 7 af 7
  • 1986 Ret til svar, TF1
  • 1987: Taxi, FR3 præsenteret af Catherine Belkhodja
  • 1990: særlige udsending, Antenne 2
  • 1991: Den marts i det århundrede, FR3
  • 1993: særlige udsending, Frankrig 2
  • 1994: Den marts i det århundrede, Frankrig 3
  • 1995 Capital, M6
  • 2001: Syv til otte TF1
  • 2003: Det kan diskuteres, Frankrig 2

Bedste nyhedsmagasin og dokumentarfilm / nyhedsprogram eller bedre rapportering

  • 1997: særlige udsending Paul Nahon og Bernard Benyamin, Frankrig 2
  • 1998: 52 A på John Bertolino, TF1
  • 1999: Capital, ledet af Emmanuel Chain, M6
  • 2000 Forbudt Område M6
  • 2001 Capital, ledet af Emmanuel Chain, M6
  • 2003: Syv til otte TF1

Bedste Magazine Company / Bedre show samfund

  • 1997: Striptease, Frankrig 3
  • 1998: Hvor meget? Jean-Pierre Pernaut, TF1)
  • 2000: Det kan diskuteres, Frankrig 2
  • 2001 Dag efter dag, Frankrig 2

Bedste sort viser

  • 1985: Børn sten
  • 1986 Brel, et skrig, FR3
  • 1987 Champs Elysees, Antenne 2
  • 1988: Corny show, TF1
  • 1989 595 TVN, Canal +
  • 1990: Carte blanche til Frédéric Mitterrand, Antenne 2
  • 1991 Stjerner 90, TF1
  • 1993 Les Guignols de l'info, Canal +

Bedste underholdning show / underholdning show og bedste komedie / underholdning show Bedste

  • 1993 Les Guignols de l'info, Canal +
  • 1994 Nowhere Canal +
  • 1997 Ingen steder, herunder Puppets af info, Canal +
  • 1998: børn af TV, TF1
  • 1999: Førere af Spørgsmål til en mester France 3
  • 2000: Le Plus Grand Cabaret Du Monde France 2
  • 2001: En dreng, en pige, Frankrig 2

Bedste tv-reality show

  • 2001: Loft Story, M6
  • 2003 Stjerne Academy, TF1

Bedste musikprogram

  • 1985 Musik af hjertet
  • 1987: Den Store Skakbræt, FR3
  • 1994 Kultur Rock, M6
  • 1995 Taratata, Frankrig 2
  • 1997: The Eating af hjertet - det Enfoirés 96, TF1
  • 1998: Fury Arthur TF1
  • 2000 Taratata France 2
  • 2001: Serge, hvis man ser på os fra Thierry Ardisson, Frankrig 2
  • 2003 Tracks, Arte

Bedste quiz / show Bedste

  • 1985 Skattejagt
  • 1986: Tirsdag Biograf, Frankrig 2
  • 1987 Tal og bogstaver, Frankrig 3
  • 1988 Starquizz, Canal +
  • 1991 Spørgsmål til en mester, Frankrig 3
  • 1993 Nagui til maj den bedste vinde, Frankrig 2
  • 1994: Nagui til maj den bedste vinde, Frankrig 2
  • 1995 Nagui til maj den bedste vinde, Frankrig 2
  • 1995 Tal og bogstaver, Frankrig 2
  • 1997: Patrice Laffont, Marie-Ange Nardi og Laurent Broomhead for Pyramid, Frankrig 2
  • 1998 Spørgsmål til en mester, Frankrig 3
  • 1999: Philippe Risoli for The Price is Right, TF1
  • 1999: Pyramide, ledet af Patrice Laffont, Claire Gautraud, Laurent Broomhead og Pepita, Frankrig 2
  • 2000: Lad os lave en Deal, TF1
  • 2003 Hvem vil være millionær, TF1?

Bedste komedie show

  • 1986 Cocoricocoboy TF1
  • 1987: Ingen Target, Canal +
  • 2001: Vi har prøvet alt, France 2

Bedste Dokumentar

  • 1985: Den Cousteau i Amazonas
  • 1986 Thalassa, FR3
  • 1987: The Adventure af planter, TF1
  • 1988: Den narkopenge, TF1
  • 1989: Den Cousteau Society i jagten på the World, Antenne 2
  • 1990: Fra Nürnberg i Nürnberg, Antenne 2
  • 1991: ingen tog ligesom de andre, Antenne 2
  • 1993: Circle of midnat, Frankrig 2
  • 1994: Edith Piaf, Arte
  • 1995: The Burning af historie, Frankrig 3
  • 1997 Secret History of TV Maurice Dugowson, Frankrig 3
  • 1998: Hukommelse af indvandrere Y Benguigui, Canal Plus
  • 1999: Les Yeux Bleus i Canal +

Bedste dokumentar enhed

  • 2000: I delstaten dinosaurer, Frankrig 3
  • 2001: 2001 afgørelse fra rådhuset, Frankrig 3
  • 2003: En Arter Odyssey, Frankrig 3

Bedste dokumentarserie

  • 2000: Striptease, Frankrig 3
  • 2001: Paris enhver pris, Canal +
  • 2003: Striptease, Frankrig 3

Bedste store rapport

  • 1990: Jeg er tolv, og jeg gør krig, Canal + / France 3
  • 1991: Aral: den myrdede Mer, Frankrig 3
  • 1993: Den Nationale Front, Frankrig 2
  • 1994: særlige udsending, Frankrig 2

Bedste kulturel eller kunstnerisk magasin / bedste kulturelle magasin

  • 1985: Apostroffer
  • 1986: Biograf, Biograf, Antenne 2
  • 1987: Apostroffer, Antenne 2
  • 1988: Oceanic, FR3
  • 1989: Den engelske Plate, Antenne 2
  • 1990: Thalassa, FR3
  • 1991: Biograf, Biograf, Antenne 2
  • 1995 Bouillon kultur, Frankrig 2
  • 1997 25th Hour, Frankrig 2

Bedste kulturelle Vis

  • 1999: themas Arte, Arte
  • 2000: Alle taler om det, Frankrig 2
  • 2001 Bouillon kultur, Frankrig 2
  • 2003: rødder og vinger, Frankrig 3

Bedste magasin af kultur og viden

  • 1998: Kend sundhed Martine Allain-Regnault og François de skabe, France 2

Bedste film show

  • 2001: Ceremony af Caesars, Canal +

Bedst af flugt og eventyr magasin / bedste eventyr og flygte magasin / blad bedste opdagelse, eventyr og flugt

  • 1997: Må ikke drømme, Frankrig 3
  • 1998 Thalassa Pernoud Georges, Frankrig 3
  • 1999: Ushuaia Nature, TF1
  • 2000: Må ikke drømme, Frankrig 3
  • 2001 Ushuaia Nature, TF1
  • 2003 Ushuaia Nature, TF1

Bedre uddannelsesprogram

  • 1999: Det er ikke raketvidenskab, Frankrig 3
  • 2000: Viser viden, præsenteret af Marie Montuir Elizabeth Tchoungui, François Bushnel og Olivier Minne, det femte
  • 2001: E = M6, M6
  • 2003: Nursery, Frankrig 5

Bedste tv-special

  • 1986 Frederic Mitterrand film Special, TF1
  • 1987: Hyldest til Guy Coluche Job, Antenne 2
  • 1988: Børn upopulær, stilhed Jean-Marie Cavada og Norbert Baut, Antenne 2
  • 1989: Den analfabetisme i Frankrig af Pierre-André Boutang, FR3
  • 1990: TV af Nameless, Antenne 2
  • 1991: Åbningsceremoni af de olympiske vinterlege 92, Antenne 2
  • 2000 Enfoirés i 2000, Frankrig 2

Bedste program for unge / bedste animerede show og ungdom

  • 1985: The Disney Channel FR3
  • 1986 Recre A2, Antenne 2
  • 1987 Mini Mag, TF1
  • 1988: Once Upon a Time ... Life, FR3
  • 1989: Det Cartoon, Canal +
  • 1990: Babar, Canal + / FR3
  • 1991: Afkoder ikke Bunny, Canal +
  • 1993: The Adventures of Tintin, Frankrig 3
  • 1994: Det Cartoon, Canal +
  • 1995: Det Cartoon, Canal +
  • 1997 Va Savoir, det femte
  • 1998: Minikeums, Frankrig 3
  • 1999: En verden af ​​Donkey Kong, Frankrig 2
  • 2000: Minikeums, Frankrig 3
  • 2001: Det er ikke raketvidenskab, Frankrig 3
  • 2003: Det Cartoon, Canal + / Kayenta Produktion

Bedste Animerede Program

  • 1997: Peter og Ulven, Canal + / Capa Produktion
  • 2001: Jorden rundt i 80 dage, Frankrig 3
  • 2003: The New Adventures of Lucky Luke, Frankrig 3

Bedste sports reporter

  • 1985 Gérard Holtz, Antenne 2
  • 1986: Charles Biétry, Canal +
  • 1987: Robert Chapatte til Tour de France, Antenne 2
  • 1988 Gérard Holtz Passion for lørdag, Antenne 2
  • 1989: Roger Zabel, TF1
  • 1990: Gérard Holtz, Antenne 2
  • 1991: Charles Biétry, Canal +
  • 1993 Gérard Holtz for etape 2, France 2
  • 1994: Patrick Chêne til etape 2, France 2
  • 1995 Gérard Holtz, Frankrig 2
  • 1997: Thierry Roland til fodbold, TF1

Bedste sports show / bedste sports udsendelse

  • 1986 Automoto, TF1
  • 1991: Tour de France, Antenne 2
  • Barcelona-OL 1993, Canal +
  • 1994: Team søndag, Canal +
  • 1995: Etape 2, France 2
  • 1996 Automoto, TF1
  • 1999: Etape 2, ledet af Pierre Sled og holdet af France Télévisions Sport, Frankrig 2
  • 2000 Téléfoot TF1
  • 2001: Alle sport, Frankrig 3
  • 2003: Etape 2, France 2

Bedste sports broadcast

  • 1991: Tour de France, Antenne 2

Bedste sports magasin

  • 1997: The Legend of sport, Arte

Bedste sportsprogram

  • 1998: Leder Tour de France og Patrick Chêne Bernard Thevenet, Frankrig 2

Bedste Live-direktør

  • 1985: Maurice Dugowson for Berigtigelsesret
  • 1986: Pierre Badel og Jean-René Vivet til Tour de France, Antenne 2
  • 1987: Maurice Dugowson for Ret til svar, TF1
  • 1988: Françoise Boulain til Champs Elysees, Antenne 2
  • 1989: Jean-Louis Cap og Gilles Daude to Nowhere, Canal +
  • 1990: Maurice Dugowson for Walk af århundredet, FR3
  • 1991: Régis Forissier til Tour de France, Antenne 2

Bedste Instruktør Issue

  • 1998: Jerome Revon, Capital, M6
  • 1999: Xavier Pujade-Loraine Rince for dit bad, Frankrig 2
  • 2000: Gérard PULLICINO, TF1
  • 2001: Don Kent Medea Arte
  • 2003: Jean-Luc Orabona for rødder og vinger, Frankrig 3

Bedste Musik / Best Original Score

  • 1985: Maurice Jarre På vegne af alle mine
  • 1986: Vladimir Cosma til sommeren 36, Antenne 2
  • 1989: Claude Bolling for Garçonne, Antenne 2
  • 1990: Michel Portal for Ivan Ivanovich og Ami Giono, Antenne 2
  • 1991: Vladimir Cosma
  • 1994: Ennio Morricone til Death i Palermo, TF1
  • 1995: Michel Portal for Eugenie Grandet, Frankrig 3
  • 1998 Blondey Group Inca de Oro, Arte
  • 1999: Mano Solo for Alexina House, Arte

Bedste Generisk emission

  • 1997 Michel Jonasz for forbudte område M6
  • 1999: Striptease Jan Bulthcel, Frankrig 3

Bedste tekniker

Foto

  • 1986: Claude Robin
  • 1987: André Neau
  • 1988: Charlie Gaeta
  • 1989: Claude Robin
  • 1990: Michel Carré
  • 1991: Charlie Gaeta
  • 1993 &Charlie Gaeta
  • 1994: Jean-Philippe Bourdon
  • 1995: Jean-Philippe Bourdon
  • 1997: Dominique Brabant Alley konge, Frankrig 2
  • 1998: Bernard Lutic for by, hvis prins er et barn, Arte

Hans

  • 1986: Serge Deraison
  • 1987: Michel Hubert-Delisle
  • 1988: Gerard Lion
  • 1989: Joel Moulet
  • 1990: Michel Aringou
  • 1991: Gerard Lion
  • 1993: Guy Savin
  • 1994: Patrice Kramer
  • 1995 Barber
  • 1997: Patrice Cramer for Taratata, Frankrig 2
  • 1998 R Buttin Turandot, Orange Festival, Frankrig 3

Decor

  • 1986: Claude Lenoir
  • 1987: Serge Sommier
  • 1988: Claude Lenoir
  • 1989: Serge Sommier
  • 1990: Michel Millecamps
  • 1991: François Courtin
  • 1993: Richard Cunin
  • 1994: Jarre og Stefanie Lang Suzanne Willard
  • 1995: Yves de Marseille
  • 1997: Philippe Desert emissioner Canal +, Canal +
  • 1998: Føreren af ​​Brenguier for Girls kældre, Frankrig 3

Montering

  • 1986: Chantal Rémy
  • 1987: Nicole Pellegrin
  • 1988: Jean-Claude Fork
  • 1989: Nicole Dedieu
  • 1990: Paul Zerbib
  • 1991: Robert Coursez
  • 1993: Anne-Marie Basurco
  • 1994: Marie-Sophie Dubus
  • 1995: Anne-Marie og Claude Ronzeau Basurco
  • 1997: Catherine Chouchant for Julie Lescaut, TF1
  • 1998: Redaktionen af ​​Puppets af info, Canal +

Bedste tv-producent

  • 1985: Bernard Pivot for Apostroffer
  • 1986: Michel Boujut, Anne Andreu og Claude Ventura Biograf, Biograf, Antenne 2

Bedste announcer

  • 1975: Denise Fabre, TF1
  • 1985 Evelyn Dhéliat TF1
  • 1986 Evelyne Leclercq, TF1
  • 1987 Gilette Aho, Antenne 2
  • 1988: Marie-Ange Nardi, Antenne 2

Bedste kommercielle

  • 1985: Citroën Richard Raynal
  • 1986: Eram af Etienne CHATILIEZ
  • 1987 Perrier Georges Lautner
  • 1988 Schweppes Chico Bialas
  • 1989: Kodak Jean-Baptiste Mondino
  • 1990: Eram Mandy Fletcher
  • 1991 Perrier Jean-Paul Goude

Bedste Newcomer of the Year

  • 1995: Arthur, Frankrig 2

Bedste Udenlandske Series

  • 1997 ER, Frankrig 2

Personlighed of the Year

  • 1999: Lagaf '

Kabel- og satellitkanaler

  • 1999: Planet, Eurosport, RTL9

Bedste Host

  • 2000: Patrick Sabatier, Monte Carlo TMC
  • 2001 Paul Amar for Recto / Verso, Paris First

Bedste vært

  • 2000 Veronika Loubry, MCM
  • 2001 Denise Fabre, Monte Carlo TMC

Bedste Show

  • 2003: Forside / Tilbage, Paris First

Bedste nye program

  • 2000: Road, Canal Jimmy
Forrige artikel 2008 Cykling
Næste artikel 1,4-dichlorbenzen