8. ceremoni Cæsar

8 César Award ceremoni - også kendt som Night of César - belønne de film udgivet i 1982, fandt sted 26 februar 1983 på Grand Rex.

Det blev ledet af Catherine Deneuve og udsendt på Antenne 2.

Oplægsholdere og højttalere

  • Robert Enrico, formand for Akademiet for Motion Picture Arts and Technical
  • Catherine Deneuve, formand for ceremonien
  • Pierre Tchernia, Jean-Claude Brialy, mestre ceremoni
  • Jacqueline Bisset, Dayle Haddon, Marisa Berenson, Meryl Streep, Nastassja Kinski, at udenlandske gæster præsentere awards
  • Fjender Brothers
  • Antydning af biograf sange af Louis Chedid, Sofie Kremen, Alain Souchon, Gérard Presgurvic, Claude Nougaro

Præmie liste

César Award for Bedste Film

  • Betalingsbalancen over for Bob Swaim
    • Andrzej Wajda s Danton
    • Passion Godard
    • Et værelse i byen Jacques Demy

César Award for Bedste Instruktør

  • Andrzej Wajda for Danton
    • Bob Swaim for Libra
    • Jean-Luc Godard til Passion
    • Jacques Demy for et værelse i byen

César Award for Bedste Skuespiller

  • Philippe Leotard for Libra
    • Gerard Depardieu for Danton
    • Gérard Lanvin for SAMMENBYGGEDE Shooting
    • Lino Ventura Les Misérables

César Award for bedste kvindelige hovedrolle

  • Nathalie Baye for Libra
    • Miou-Miou for Josepha
    • Romy Schneider La Passante af Sanssouci
    • Simone Signoret til The North Star

César Award for bedste mandlige birolle

  • Jean Carmet Les Misérables
    • Gérard Klein til La Passante af Sanssouci
    • Michel Jonasz for Hvad sætter David?
    • Jean-François Stévenin for et værelse i byen

César Award for bedste kvindelige birolle

  • Fanny Cottençon for North Star
    • Denise Grey La Boum 2
    • Stéphane Audran for Paradis for alle
    • Darrieux for et værelse i byen

César Award for mest lovende skuespiller

  • Christophe Malavoy for Familie Rock
    • Jean-Paul Comart for Libra
    • Tchéky Karyo for Libra
    • Dominique Pinon for tilbagelevering af Martin Guerre

César Award for mest lovende skuespillerinde

  • Sophie Marceau La Boum 2
    • Souad Amidou for Big Brother
    • Fabienne Guyon for et værelse i byen
    • Julie Jézéquel for North Star

César for bedste originale manuskript

  • Daniel Vigne og Jean-Claude Carrière til The Return of Martin Guerre
    • Elie Chouraqui for Hvad sætter David?
    • Mathieu Fabiani og Bob Swaim for Libra
    • Eric Rohmer for Le Beau Mariage

César for bedste tilpasning og dialog

  • Michel Grisolia, Pierre Granier-Deferre og jean aurenche for The North Star, tilpasset fra romanen The Tenant af Georges Simenon
    • Jean-Claude Carrière og Jacek Gasiorowski Danton, tilpasset fra stykket Danton Affair Stanisława Przybyszewska
    • Robert Hossein og Alain Decaux Les Misérables, tilpasset fra en roman af Victor Hugo
    • Pascal Jardin og Daniel Schmid til Hecate, elskerinde af natten, tilpasset fra romanen Hecate og hendes hund Morand

César Award for bedste udenlandske film

  • Victor Victoria Blake Edwards
    • E.T. The Extra-Terrestrial Steven Spielberg
    • Den franske Lieutenant elskerinde af Karel Reisz
    • Yol Yilmaz Güney af

César for bedste First

  • Die på tredive års Romain Goupil
    • Josepha Christopher Frank
    • Kærlighedsbreve i Somalia Frédéric Mitterrand
    • Grupperet skud fra Jean-Claude Missiaen

César for bedste musik

  • Michel Portal for The Return of Martin Guerre
    • Michel Colombier for et værelse i byen
    • Vladimir Cosma og Francis Lai La Boum 2
    • Georges Delerue La Passante af Sanssouci

César Award for bedste cinematografi

  • Henri Alekan efter ørred
    • Raoul Coutard til Passion
    • Jean Penzer for et værelse i byen
    • Edmond Richard Les Misérables

César for bedste udsmykning

  • Alain Negro til The Return of Martin Guerre
    • Bernard Evein for et værelse i byen
    • François Lamothe Les Misérables
    • Alexandre Trauner efter ørred

César bedste lyd

  • William Robert og Claude Sivel Villand La Passante af Sanssouci
    • Jean-Pierre Ruh til Danton
    • Pierre Gamet og Jacques Maumont for The Roaring Forties
    • André Hervée for et værelse i byen

César for bedste redigering

  • Noëlle Boisson for Hvad sætter David?
    • Françoise Javet Frédérix for Libra
    • Henri Lanoe til The Roaring Forties
    • Armand Psenny grupperet til Shooting
    • Jean Ravel for North Star

César for bedste animerede kortfilm

  • The Legend of the Poor Klokkeren fra Michel Ocelot
    • Chronicle 1909 Gaëtan Brizzi, Paul Brizzi
    • Ingen varsel om Michel Gauthier

César for bedste korte fiktionsfilm

  • Bluff Philippe Bensoussan
    • Gitano Canta Tony Gatlif
    • Indtastning af Yves-Noel Francois
    • Merlin eller prisen på guld Arthur Joffe

César for bedste korte dokumentar

  • Junkopia Chris Marker
    • The Angel af Abyss Annie Tresgot
    • Los Montes de Martin José Sarmiento
    • Lyd skulpturer af Jacques Barsac

Honorary César

  • Raimu

Tribute

  • Arletty: telefon med Jean-Louis Barrault og Jean-Claude Brialy
Forrige artikel 2013 Tour Østrig
Næste artikel 1972-1973 Sæson QMJHL