Absalon Baird

Absalon Baird er en generalmajor i Unionen. Han er begravet i Arlington National Cemetery, State of Virginia.

Førkrigs

Absalon Baird uddannet fra Military Academy på West Point i 1849.

Det er patenteret sekondløjtnant 1 Juli 1849 i 2. artilleri. Han blev forfremmet til premierløjtnant i 1. artilleri 1 April 1850. Han deltog i krigen mod Seminole indianerne.

I marts 1861 tog han kommandoen over den lette batteri for forsvaret af Washington.

Borgerkrig

Absalon Baird er certificeret master 11 maj, 1861 og forfremmet til samme rang 3 August 1861. Han er tildelt de ansatte i General Daniel Tyler og deltog i det første slag ved Bull Run. Han blev derefter forfremmet til kommandør 12 November 1861. A. Baird blev forfremmet til brigadegeneral af frivillige April 28, 1862, og kommandoen en brigade af Army of the Ohio, 1862. maj til september, han deltager i opsamling og Cumberland Gap i Slaget ved Blackburn Ford.

Det er patenteret oberstløjtnant September 20, 1863 for tapperhed og fortjenstfuld indsats i Slaget ved Chickamauga, hvori han forsvarer position Horseshoe Ridge. Han blev forfremmet til oberst den 24. november 1863pour det samme grundlag i slaget ved Chattanooga.

Han blev forfremmet til brigadegeneral 13 marts 1865 for tapperhed og fortjenstfuld indsats for erobringen af ​​Atlanta. Det er patenteret generalmajor 13 marts 1865 for tapperhed og fortjenstfuld indsats på slagmarken under krigen og generalmajor for de frivillige September 1, 1864.

Under kampagnen for Atlanta, det tvinger General Joseph Johnston forlod dalton Georgien. Han fører en ladning i Slaget ved Jonesboro September 1, 1864.

A. Baird kommando en afdeling af Sherman walking mod havet og under kampagnen Carolina.

Efterkrigstidens

Absalon Baird holdes til ansvar, herunder ved General Philip Sheridan konsekvenser optøjer i New Orleans i slutningen af ​​sommeren 1866 og efterlod de aktive tjeneste frivillige 1. september 1866 og genindsat den regulære hær. Han tjente som generalinspektør af Søers Institut indtil 1868 og derefter Dakota Institut indtil 1870 og derefter af den sydlige afdeling indtil 1872. Han sluttede sin karriere som assistent for Inspector General Missouri division.

Han blev tildelt Medal of Honor 22 April 1896 for sin indsats i slaget ved Jonesboro.

Forrige artikel Antoine Vallot
Næste artikel Aviary Street