Alain Christian

Alain Chrétien, født 17 Mar 1975 i Vesoul, er en fransk politiker, medlem af UMP.

Efter at være blevet skolet i Vesoul, han studerer på universitetet og på Sciences Po Lyon. Han begyndte sin politiske karriere som parlamentarisk assistent og indtaste kommunalbestyrelsen i Vesoul. Efterfølgende blev han valgt generel byrådsmedlem i Vesoul West Township og endda præsident Pays de Vesoul og Saône-dalen.

Han er i øjeblikket borgmester i Vesoul, formand for bysamfund i Vesoul og stedfortræder for det første kvarter i Haute-Saône.

Biografi

Unge og uddannelse

Alain Chrétien blev født i Vesoul, præfekturet Haute-Saône. Han voksede op i Jussey, by beliggende 35 kilometer nordvest for Vesoul, hvor hans forældre er handlende i tøj. Det er uddannet i denne by på grundskolen og college, indtil 1989. I 1992 erhvervede han en bachelor serie B Edouard Belin de Vesoul gymnasium.

I 1995 Alain Chrétien trådte universitetet i Franche-Comté; der fortsatte sine studier i Besançon, hvor han opnåede en kandidatgrad i Det Økonomiske og Sociale Administration med "udmærkelse". I 1996 han dimitterede specialiseret kandidat forvaltning af de lokale myndigheder ved Institut for Politiske Studier i Lyon samme skæbne valedictorian

Efter at have afsluttet sin værnepligt i 152 infanteriregiment, blev han projektleder for lokalplanen Vesoul distrikter og kommuner i distriktet, med formanden for bydelen i Vesoul fra 1998 til 1999.

Politisk debut

Han blev parlamentarisk assistent til senator og borgmester i Vesoul, Alain JOYANDET. Dette bringer til valget i 2001 byrådet.

Fra 2001 til 2003, er det forpligtet til territoriale samfund af kommuner i Pays de Montbozon. Han blev valgt byrådsmedlem i 2002 til Vesoul West Township, men tabte en stemme i 2004. Valget var blevet ugyldig, det lykkes at blive genvalgt i 2005 og igen i 2011.

Alain JOYANDET placeret i en venteposition som distriktsniveau rådgiver i juni 2000. Christian bliver vice president for fællesskabet af kommuner i byområdet Vesoul 2001-2004.

Den 15 juni 2004 blev han formand for tværkommunale gruppering struktur af Pays de Vesoul og Saône-dalen.

Han blev udnævnt til første stedfortræder i Vesoul, administrerende finanser og boliger efter kommunalvalget i 2008. Det skal derefter tage over som borgmester Alain JOYANDET på en dato udskudt flere gange, bl.a. på grund af nederlag alain JOYANDET i regionale valg i 2010, som forgiftede forholdet mellem borgmesteren og hans første stedfortræder.

Den 14 juni de 2004, blev han præsident for Vesoul fællesskab af kommuner, som senere bliver til byområde i Vesoul.

Første mandater

Endelig Alain JOYANDET forlader byen Vesoul Alain Chrétien i marts 2012 og giver afkald at køre for parlamentsvalget i juni 2012. Han bliver viceborgmester i Vesoul i en alder af 37 år. Den 17 juni 2012 blev han valgt det første kvarter i Haute-Saône.

Listen han fører vundet det franske kommunalvalg i 2014 i Vesoul, i den første runde med 55,98% af stemmerne.

Parlamentarisk virksomhed

På nationalforsamlingen, Alain Christian er medlem af Kommissionen Forsvarsministeriet og de væbnede styrker. Han er også forfatter til fire lovforslag.

Han er medlem kadet Bourbon. Denne gruppe består af syv UMP tredive - første gang valgt til forsamlingen i juni 2012.

Mandater og funktioner

  • 1998 - 1999: projektleder for lokalplanen Vesoul kvarterer.
  • 2001 - 2003: Territorial knyttet til fællesskabet af kommuner i Pays de Montbozon.
  • Jun 15, 2004 - 15 Maj 2013: Præsident Pays de Vesoul og Saône-dalen.
  • September 22, 2002 - 1 Juli, 2012: General Counsel af Vesoul West Canton.
  • 2008 - 2012: viceborgmester i Vesoul
  • siden 2001: medlem af råd af Vesoul
  • siden 14 juni, 2004: Formand for Fællesskabet af byområdet Vesoul.
  • siden 17 marts 2012: Borgmester i Vesoul.
  • siden 17 juni 2012: Medlem af det første kvarter i Haute-Saône.
Forrige artikel Army 1st
Næste artikel Amédée V i Savoie