André Collini

André Charles Collini, født i Tunis 18 November 1921 i Lourdes og døde November 14, 2003, er en mand af Kirken, ærkebiskoppen af ​​Toulouse 1978-1996.

Biografiske elementer

Priest

Studerende på seminariet i Tunesien fra Kram den er integreret i den franske hær under kommando af André Giraud i 1943. Collini bare ordineret præst efter krigen i 1947. Chaplain af Lycée Carnot, en præst ved Carthage er en af ​​tre Vicars generalsekretær ærkebispedømme efter uafhængigheden til 33 år; ansvarlig for præster, følger der udarbejdelsen af ​​rådet.

Biskop

Udpeget September 7, 1962 titulærbiskop af Zephirium koadjutor og biskoppen af ​​Ajaccio M Llosa, blev han ordineret Oktober 7, 1962, i Carthage Domkirke. Fra 11. oktober finder han sig i Rådet. Det er biskop i Ajaccio 26 Juli 1966.

Efter at være blevet udnævnt Coadjutor ærkebiskop i Toulouse Louis Guyot December 21, 1972, blev han ærkebiskop af Toulouse den 16. november 1978. Han er involveret i navnlig i økumeni. Det tager normalt positioner anses progressiv, såsom kondom eller dialog med frimurerne.

I december 1996 ramt af aldersgrænsen, han opgav sit hverv som ærkebiskop, og trak sig tilbage til Vor Frue af Fred, i Lagardelle-sur-Leze. Han døde i Lourdes November 14, 2003.

Han er begravet i koret af Stephansdom i Toulouse.

Forrige artikel Al Smith
Næste artikel Alfred Stieglitz