Annick Le Loch

Annick Le Loch er en fransk politiker, født November 4, 1954 i Pont l'Abbé, hun er medlem af det socialistiske parti.

Annick Le Loch blev valgt som MP 17 Jun 2007, for XIII lovgiver, i 7-distriktet i Finistere bankende i anden runde, den afgående MP Hélène Tanguy med 51,01% af stemmerne. Paul Gueguen som erstatning, hun blev genvalgt MP 17 jun, 2012, for XIV lovgiver i ridning i Finistère 7 med 61.01% af stemmerne i anden runde.

Biografi

Født i Pont l'Abbé 4 November 1954 en arbejdstager far og en husmor, hun bruger al sin skolegang hvor hun praktiserer sportskonkurrence.

Så arbejder hun i en handel cykler og motorcykler. I begyndelsen af ​​1980'erne, blev hun involveret i en kvindelige håndværkere og købmænd til anerkendelse af ægtefællebidrag status samarbejdspartner.

Hun blev medlem af Socialistpartiet i 1989, har forpligtet sig derefter på en liste til kommunalvalget og bliver en by byrådsmedlem. I 1995 blev hun valgt til borgmester i Pont l'Abbé. Ikke bliver genvalgt i 2001, er det stadig holder sin chefjurist funktion af Pont l'Abbé og vicepræsident for Det Generelle Råd den udøver siden 1998 og fortsætter efter hans genvalg i 2004.

Den 17. juni 2007 blev Annick Le Loch valgt MP af det 7. distrikt Finistere for trettende sigt, slå anden runde den afgående MP Hélène Tanguy med 51,01% af stemmerne. Det følgende forår, hun opgiver Vice formandskab for Det Generelle Råd, mens de resterende delegerede General Counsel fiskeri. For at overholde den ikke-akkumulering af mandater, betyder det ikke repræsenterer 2.011 kanton til eksklusiv parlamentarisk Nation. Den 17 juni 2012, blev hun genvalgt MP 7. distrikt i Finistere til XIV lovgiver, med 61.01% af stemmerne i anden runde denne gang.

Egenskaber

i Nationalforsamlingen

  • Sekretær for økonomiudvalget
  • Formand for studiegruppen "Havfiskeri og maritim suverænitet"

udenomsparlamentariske

  • Medlem af Det Øverste Råd for indehaveren af ​​søfolk
  • Fuldgyldigt medlem af Kommissionen for den maritime gensidig kredit

Tidligere mandater

  • 19/03/2001 - 31/08/2007 Rådets Medlem af Pont l'Abbé
  • 29/03/2004 - 16/03/2008 Vice President for Det Generelle Råd for Finistère
  • 2001/01/04 - 31/08/2007 Medlem af Fællesskabet af Kommuner Pays Bigouden Syd
  • 23/03/1998 - 27/03/2011 Generel rådgiver for Pont l'Abbé Canton
  • 20/06/2007 - 19/06/2012 MP for ridning i Finistère 7
Forrige artikel Alfred Hrdlicka