Auguste Philippoteaux

Auguste Philippoteaux, født i Sedan, Ardennerne 17. april 1821 og døde i Sedan 21 februar, 1895, var en fransk politiker af Ardennerne.

Biografi

Grand søn af Jean-Baptiste-Onésime Philippoteaux, han studerede jura i Paris, blev en læge på 184.

Han blev udnævnt til stedfortræder til dommer af byen Sedan. Født ind i en fremtrædende familie af Sedan, blev han interesseret i lokalpolitik og blev viceborgmester i juli 1852, og derefter borgmester i Sedan fra 1855. Det er især borgmester i denne by under den fransk-preussiske krig 1870 og belejringen af ​​Sedan. Han blev arresteret September 15, 1871 af beboerne under påskud af en forpasset levering rekvireret varer. Følelser af befolkningen er således, at det frigives kort efter.

Han aftalt i 1870 til regeringen i Den Tredje Republik, der bekræfter, i sin borgmester.

Det har et landsted på et sted kaldet vindmøllen. Dette hus, bygget i 1772 af producenten af ​​Rousseau ark, kaldet mine Repos blev klud fabrik boomer. Dette hus havde tjent som hovedkvarter for General Lafayette i August 1792.

Den 8. februar 1872 blev han valgt repræsentant i Nationalforsamlingen tilflugt i Bordeaux. Han forlod sin første viceborgmester i belastningen for et par måneder. Efter 1873 var han atter borgmester i December 28, 1876 til 7. februar 1886. Han forblev MP indtil sin død i 1895.

Under sin ansættelse som borgmester, han var en stor bygmester af byen Sedan nyder nedlukningen af ​​det som en fæstning der jævnet fæstninger, så byen for at udvide og bygge nye boulevarder.

Gift med Marie-Bernard Jenny, fætter til Charles Cunin-Gridaine, han er far til Auguste Philippoteaux, advokat, historiker og borgmester i Sedan.

Nærmere oplysninger om funktioner og mandater

Mayor Mandater:

  • 1855-1873;
  • 1876-1883.

Parlamentariske mandater:

  • 1871/02/08 - 1876/03/07: Ardennerne - venstre center;
  • 1876/02/20 - 1877/06/25: Ardennerne - venstre center;
  • 14/10/1877 - 1881/10/27: Ardennerne - venstre center;
  • 1881/08/21 - 1885/09/11: Ardennerne - venstre center;
  • 1893/03/09 - 1895/02/21 døden, mens i embedet.

Honors

Han blev en Ridder af Æreslegionen i 1862, og derefter officer i 1871, akademi officer, Ridder af bekendtgørelse af St. Gregory den Store. En gade i Sedan bærer hans navn.

Forrige artikel Army of Tennessee
Næste artikel Abdourahmane Cissé